fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Zgłoś wykroczenie policji nie ruszając się z domu

Fotorzepa, Łukasz Solski
Zawiadamiając o zdarzeniach mniejszej wagi, nie trzeba osobiście fatygować się do komendy czy na komisariat. W obecnej sytuacji można zadzwonić lub wysłać e-mail czy pismo - zachęca policja.

Kolejne urzędy i instytucje zachęcają, by - w zakresie w jakim jest to możliwe - ograniczyć wizyty. Teraz policja informuje, by w sprawach mniejszej wagi, czy nie wymagających pilnych działań, korzystać ze środków komunikacji, które zapewniają bezpieczeństwo. 

"W związku z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, dbając o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, zalecamy ograniczenie osobistych wizyt w jednostkach Policji, związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu" - komunikat tej treści zamieściła na swojej stronie internetowej Komenda Główna Policji.

Do dyspozycji obywateli - jak zaznacza - są numery telefonów poszczególnych jednostek Policji dostępne na stronach internetowych, w książce telefonicznej, a z kolei w przypadku zgłoszeń alarmowych - numery 112 i 997. Jak się dowiadujemy, możliwe jest również przesłanie zgłoszeń pisemnie (nie dotyczy to sytuacji nagłych), oraz kontakt z komendami czy komisariatami, cz też z dzielnicowym za pomocą mobilnej aplikacji "Moja Komenda".

- Pamiętajmy, że wizyty w jednostkach Policji wiążą się często z koniecznością poruszania środkami komunikacji zbiorowej oraz z przebywaniem wśród większej ilości nieznanych nam osób. Oczekując na przyjęcie zgłoszenia w zamkniętych pomieszczeniach również jesteśmy narażeni na kontakt z obcymi osobami - tłumaczy nową inicjatywę Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Jakie sprawy można więc zgłosić np. pisemnie czy e-mailem?

- Jak chociażby dotyczące postępowań administracyjnych, czy kwestii związanych z przyjęciem do służby. Chodzi tu na przykład o wnioski o pozwolenie na broń, podania o przyjęcie do policji, zgłoszenia dotyczące całej gamy  wykroczeń. W tym np. informacji o tym, że czyjś samochód jest źle zaparkowany albo może być skradziony, sygnału o dzikim wysypisku śmieci, czy o chuligańskich wybrykach - wskazuje insp. Ciarka.

Ponadto, wszystkie sprawy dotyczące składanych ofert na wykonanie remontu czy dostawę towarów, i wiele innych, które nie wymagają pilnych działań.

Co oczywiste, nie da się na przykład kradzieży samochodu czy włamania do domu lub biura zgłosić e-mailem, bo tu potrzebne jest zabezpieczenie śladów. Jednak można zadzwonić, policjant przyjedzie, i na miejscu dokona oględzin oraz spisze protokół. Można zaryzykować także zgłoszenie przez telefon np. kradzieży telefonu komórkowego, jeśli jego wartość jest niewielka i "podpada" pod wykroczenie - a w każdym razie zawsze warto najpierw telefonicznie zapytać jak i kiedy najbezpieczniej przyjść żeby nie czekać i złożyć zawiadomienie.

Policja uruchomiła portal Policja e-usługi, który dzięki Centralnej Książce Telefonicznej ułatwia komunikację z jednostkami Policji w całym kraju. Dodatkowo dla osób głuchych i słabosłyszących, które znają polski język migowy lub system językowo-migowy, istnieje możliwość połączenia z dowolnego miejsca z wykorzystaniem komputera lub telefonu z funkcją wideo (z dostępem do internetu) z jednostką Policji, z bezpośrednim dołączeniem tłumacza języka migowego (usługa ta jest dostępna w dni robocze od godz. ósmej rano do 20-tej).

Po dokonaniu weryfikacji zgłoszenia, otrzymuje się instrukcje, jak postępować dalej.

- Pamiętajmy jednak, że w  niektórych przypadkach, np. w razie konieczności sporządzenia dokumentacji procesowej - przyjęcia ustnego zawiadomienia o przestępstwie, czy przesłuchania w charakterze świadka, niezbędne jest wykonanie czynności na terenie komisariatu, o czym poinformują policjanci - zaznacza Mariusz Ciarka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA