fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Reformy w Arabii Saudyjskiej. Kobiety zaczęły publicznie palić

AFP
Podobnie jak zachodnie feministki z początku XX wieku, w erze zmian społecznych w Arabii Saudyjskiej niektóre kobiety sięgają po papierosy, shishe i e-papierosy, by podkreślić swoje wyzwolenie.

Widok kobiet palących publicznie w Arabii Saudyjskiej stał się w ostatnich miesiącach znacznie bardziej powszechny, co było nie do pomyślenia przed wprowadzeniem daleko idących reform w konserwatywnym królestwie.

Książę Mohammed bin Salman wprowadził szereg zmian, aby poprawić wizerunek swojego kraju i zachęcić zagraniczne firmy do inwestycji.

Od niedawna kobiety mogą prowadzić pojazdy, brać udział w publicznych imprezach sportowych i koncertach, a także wyrabiać paszporty bez zgody męskiego opiekuna.

27-lenia Rima, która zaczęła palić dwa lata temu nadal obawia się, że o jej nałogu dowie się rodzina. - Nie powiem im, że chodzi o moją osobistą wolność, ponieważ nie zrozumieją, że kobiety mogą palić jak mężczyźni - mówi.

26-letnia Najla, która podobnie jak Rima poprosiła o używanie pseudonimu, powiedziała, że mimo szybko zachodzących zmian, nadal w kraju istnieją podwójne standardy, a palenie przez kobiety uważane jest za "skandal i hańbę".

Rima, która była jedną kobietą palącą w kawiarni, powiedziała, że nie zamierza przejmować się wrogimi spojrzeniami. - Moje prawa będą w pełni respektowane, kiedy moja rodzina zaakceptuje mnie jako palacza - powiedziała. Dodała, że jej przyjaciółka została wysłana do kliniki uzależnień, kiedy jej rodzice dowiedzieli się o paleniu. 

Z raportu Uniwersytetu Króla Abdulaziza, który został opublikowany w 2015 roku, wynika, że 65 proc. saudyjskich licealistek potajemnie paliło papierosy.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA