fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Młodzi Duńczycy zażywają gaz rozweselający. Będzie zakaz

GreenZeb [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]
Dania planuje zakazać sprzedaży gazu rozweselającego nieletnim, aby powstrzymać je przed zażywaniem tej substancji - informuje thelocal.dk.

Gaz rozweselający, czyli tlenek diazotu, jest obecnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym. W przeszłości był jednak stosowany jako środek redukujący ból, a obecnie młodzi Duńczycy mają sięgać po niego jak po narkotyk, ze względu na euforię, jaką wywołuje jego spożycie.

- Zamierzamy skończyć ze zbyt łatwym dostępem do gazu rozweselającego, aby przeciwdziałać wciąganiu tego gazu przez młodych ludzi - zapowiedział minister przemysłu, gospodarki i finansów Simon Kollerup.

Od maja sprzedaż gazu rozweselającego nieletnim będzie w Danii zakazana, a dorośli będą mogli kupić za jednym razem maksymalnie dwa pojemniki z takim gazem.

Eksperci ds. ochrony zdrowia ostrzegają, że regularne zażywanie gazu rozweselającego może doprowadzić do uszkodzeń układu nerwowego i problemów z sercem, a także do utraty pamięci.

Ostatnie badania wykazały, że jeden na sześciu Duńczyków w grupie wiekowej 15-25 zażywa gaz rozweselający. W przypadku dziewcząt w tej grupie wiekowej gaz rozweselający zażywa jedna na dziesięć.

Od 2016 roku w wyniku powikłań po zażyciu gazu rozweselającego zmarły w Danii trzy osoby.

Tlenek diazotu jest wykorzystywany m.in. przy produkcji bitej śmietany. Używa się go też do napełniania balonów.

Dania będzie pierwszym europejskim krajem, które zakaże sprzedawania tlenku diazotu nieletnim - zauważa thelocal.dk.

Źródło: thelocal.dk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA