fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Marsz z pochodniami. Ukraińcy świętowali urodziny Stepana Bandery

AFP
Ulicami Kijowa i Dniepru przeszły zorganizowane przez środowiska ukraińskich nacjonalistów marsze z okazji 111. rocznicy urodzin Stepana Bandery.

W marszu w Kijowie wzięło udział, według policji, ok. tysiąca osób.

Marsz został zorganizowany przez nacjonalistyczną partię Swoboda. Trasa pochodu wiodła spod pomnika Tarasa Szewczenki przed budynek administracji państwowej. Uczestnicy przemarszu nieśli pochodnie, portrety Bandery, niebiesko-żółte i czerwono-czarne flagi. Skandowali hasła nacjonalistyczne.

Porządku pilnowało 250 funkcjonariuszy. Jak podała policja, nie doszło do naruszenia porządku publicznego.

Uroczystości w rocznicę urodzin Bandery odbyły się też w innych miastach Ukrainy. We Lwowie pod pomnikiem Bandery kwiaty złożyli przedstawiciele władz. Z kolei w Dnieprze świętowanie urodzin przywódcy OUN zgromadziło, według organizatorów, ok. 500 osób.

Stepan Bandera był przywódcą frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN). Zbrojne ramię tej organizacji, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), odpowiada za przeprowadzoną w latach 1943-45 rzeź wołyńską (ludobójstwo na Polakach na Wołyniu) oraz czystki etniczne na Polakach w Małopolsce Wschodniej.

W 2016 r. jedna z głównych ulic w Kijowie, Prospekt Moskiewski, otrzymała imię Stepana Bandery. Ulicę w tym mieście od 2017 r. ma też dowódca UPA, Roman Szuchewycz ps. Taras Czuprynka.

Źródło: rp.pl / UNIAN, informator.ua
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA