fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Świat świętuje Nowy Rok. Astronauci z ISS 15 razy

Pokaz sztucznych ogni w Sydney
AFP
Wyspiarskie państwa na Pacyfiku, Samoa i niektóre części Kiribati, były pierwszymi miejscami na świecie, które przywitały Nowy Rok. Zmiana na 2020 rok potrwa we wszystkich strefach czasowych łącznie aż 26 godzin.

Kiritimati, inaczej Wyspa Bożego Narodzenia, największa z 33 wysp archipelagu stanowiących państwo Kiribati, zamieszkuje raptem ok. 6500 osób. Kiedyś było to jedno z ostatnich miejsc, które witało Nowy Rok, ale w 1994 roku wyspa specjalnie zupełnie ominęła cały jeden dzień, by być pierwsza - i wykorzystać to jako atrakcję turystyczną.

Po raz ósmy także mieszkańcy Samoa byli pierwszymi ludźmi na świecie, którzy powitali Nowy Rok. Ten pacyficzny kraj strefę czasową zmienił z kolei pod koniec 2011 roku, przenosząc się na zachód, z nadzieją na ożywienie gospodarki poprzez ułatwienie prowadzenia interesów z Australią i Nową Zelandią.

Może nie jako pierwsi, ale za to aż 15 razy świętować Nowy Rok mogą natomiast astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pędzą oni po orbicie z prędkością ponad 28 tys. km na godzinę i w ciągu doby 15 razy zdążą okrążyć Ziemię. Jednak oficjalny czas na ISS to czas uniwersalny Greenwich Mean Time (GMT).

Najsłynniejsze imprezy z okazji Nowego Roku odbywają się w Sydney (w Australii mimo ogromnych pożarów zdecydowano się nie rezygnować ze słynnego pokazu sztucznych ogni nad Harbour Bridge i operą), w Tokio, Seulu, Dubaju, Moskwie, Paryżu, Brukseli, Londynie, Rio de Janeiro i Nowym Jorku.

Z kolei pokaz sztucznych ogni w Pjongjangu był zdecydowanie jednym z dłuższych, porównując do innych krajów. W tym roku zakończył się dopiero 54 minuty po północy. Zapowiadane jest również noworoczne przemówienie Kim Dzong Una.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA