Incydent, który miał miejsce w Porcie Tauranga, został zarejestrowany na wideo. Na nagraniu widać grupę mężczyzn przebranych za Maorysów. Tańczyli oni w trawiastych spódnicach z czarnymi znaczeniami na twarzach i ciałach.

Firma Princess Cruises w oświadczeniu zatytułowanym „Przeprosiny za niewrażliwość kulturową” zapewniła, że „natychmiastowo podjęto kroki w celu rozwiązania tej wrażliwej sytuacji”. „Po zapoznaniu się z sytuacją zespół zarządzający statkiem podjął działania mające na celu wycofanie fotografów z tego obszaru, aby zapobiec innym incydentom związanym z niewrażliwością kulturową” - zaznaczono. „Zapewniamy, że nigdy nie było to naszym celem i przepraszamy za to, co się stało” - dodano.

Tina Ngata, zwolenniczka zrównoważonego rozwoju i praw ludności tubylczej, podkreśliła, że ”widzimy tu powrót do stereotypowych i rasistowskich zachowań”. - W dobie informacji nie ma obecnie usprawiedliwienia dla ludzi, którzy nadal to robią. Są leniwi w sposób rasistowski - zaznaczyła.
Burmistrz Tauranga, Tenby Powell, poinformował, że otrzymał wiele telefonów na temat incydentu, który, jak podkreślił, „wywołał bardzo autentyczne obawy”. - Świadczy to o całkowitym braku świadomości kulturowej - powiedział.

Według badań Maorysi są potomkami klanów Polinezyjczyków z wysp wschodniej części Oceanu Spokojnego, którzy jako pierwsi ludzie dotarli do brzegów Wyspy Południowej pomiędzy rokiem 925 a 1280 naszej ery. Wykopaliska archeologiczne dowodzą, że pierwsi Maorysi przybyli w kilku falach i osiedlili się na Wyspie Południowej. Stosunkowo szybko opanowali obydwie wyspy,  preferując jednak tę cieplejszą i bardziej gościnną, Wyspę Północną.  Maorysi zajmowali się między innymi uprawą roślin, hodowlą i rybołówstwem. Słynęli z wojowniczości i uzdolnień artystycznych w zakresie rzeźby, budownictwa i bardzo rozpowszechnionego tatuażu. Po podboju przez Brytyjczyków na początku XIX wieku zaczęli przyjmować kulturę europejską.