fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Niewinni czarodzieje i warszawskie poczucie humoru

Fotorzepa, Monika Kuc
W stolicy trwa festiwal „Niewinni czarodzieje”. Głównym tematem XIV edycji jest warszawskie poczucie humoru, zabarwione ironią i optymizmem.

- Jest to coś, co w pewnym sensie historycznie się zmienia, ale z drugiej strony jest zawsze takie samo - to miasto jest ironiczne, silne, pogodne. Wybraliśmy trzy postacie najlepiej je reprezentujące: Stanisława Bareję, Stefana Wiecheckiego-Wiecha i Andrzeja Kondratiuka - mówi Dariusz Gawin, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.

Stanisław Bareja patronuje w programie festiwalu bardzo różnorodnym wydarzeniom. Można m.in. dołączyć do dyskusji „Bareizm jako kunszt. Sztuka reżyserii filmowej Stanisława Barei” (Mysia 3, 23 listopada o godz. 16). Międzypokoleniowe zainteresowanie dorobkiem filmowym reżysera nie słabnie, bo  polskie absurdy wciąż potwierdzają tezę, że „Gdyby  Bareja nie istniał, należałoby go wymyślić…”

Albo wybrać się na dancing  ŁUBU DUBU (w CBF Nowy Świat, 22 listopada o godz. 21) i zanurzyć w świat inspirowany twórczością Stanisława Barei. Na parkiecie pojawią się m.in: Stanisław Paluch i Stanisław Anioł, lekarz Kołek i dźwigowy Kotek, docent Furman, Balcerek, Żona Dyrektora. Orkiestra Dancingowa „Zmiennicy” zagra pod batutą Jakuba Lubowicza, a gwiazdą wieczoru będzie Małgorzata Ostrowska.

Z kolei „Wiecho-pomne wydarzenie artystyczne” (Praga Centrum, 23 listopada o godz. 19)  połączy wczoraj i dziś na platformie ponadczasowej muzyki ska-jazz w wykonaniu warszawskiego dziewięcioosobowego combo The Bartenders. A wydarzenie poprowadzi Duży Pe, znany raper, radiowiec, kulturowy aktywista i miłośnik „warsiaskich klimatów”.  Usłyszymy oryginalne utwory, ale i oczywiście „wiechowate” reinterpretacje  słowno-muzyczne. 

Rzadko pokazywane etiudy Andrzeja Kondratiuka z czasów studiów w łódzkiej szkole filmowej i jego krótkie metraże przypomni wieczór filmowy  w Fotoplastikonie  (19 listopada o godz. 19). To wyjątkowa okazja do zobaczenia m.in. zrealizowanej we współpracy z Romanem Polańskim i Krzysztofem Komedą groteski krótkometrażowej „Ssaki” oraz „Gdy spadają anioły”, gdzie Kondratiuk pojawia się jako aktor.

Festiwal to koncerty, warsztaty, dyskusje, dancing, gry i zabawy. W piątek 15 listopada na koncercie  z okazji 100-lecia polskiej muzyki filmowej w Palladium wystąpi Łukasz L.U.C. Rostkowski i Rebel Babel Film Orchestra oraz zaproszeni goście: Magdalena Kumorek, Maciej Obara, Pawbeats , Dominika Czajkowska i Orkiestra Reprezentacyjna SGGW. Zaprezentują znane przeboje w nowoczesnych aranżacjach.

Szymon Majewski, dziennikarz i satyryk poprowadzi grę zatytułowaną „Hydro-zagadka” (24  listopada, w warszawskich Filtrach) . Natomiast Michał Walczak zaprasza na spektakl  „Ostatnia Syrena. Hydrozagadkowy Ekomusical” (Niebo, ul. Nowy Świat 21. 18 listopada o godz. 12), opowiadający o zmianie klimatu Warszawy na tropikalny po awarii oczyszczalni ścieków Czajka.

Dla tych, którzy chcieliby powspominać, albo poznać smaki PRL-u dedykowane są warsztaty kulinarne pod hasłem „Czar kremu sułtańskiego”, prowadzone przez Elizę Mórawską-Kmitę, założycielkę jednego z najbardziej znanych blogów kulinarnych w Polsce „White Plate”. (Electrolux Taste Center, ul. Karolkowa 30, 19 listopada o godz.18)

W Fotoplastikonie Warszawskim (Al. Jerozolimskie 51) polecamy jeszcze wystawę „Warszawa (mniej) oficjalnie, czyli stolica lat 50. i 60.” na fotografiach Zbyszka Siemaszki. Zdjęcia fotoreportera tygodnika „Stolica” pokazuje miasto i jego mieszkańców z propagandowej, jak i mniej oficjalnej strony. Warszawa na nich to nie tylko miasto wielkich inwestycji i pochodów w czasie świąt państwowych, ale także miejsce pełne kontrastów i  marzeń: o własnym M3 czy samochodzie marki Warszawa…

Festiwal „Niewinni Czarodzieje”, organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Instytut Stefana Starzyńskiego, trwa do 24 listopada

Pełny program można znaleźć TUTAJ

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA