fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: 1700 studentów sfotografowanych z ukrycia w ramach badań systemu rozpoznawania twarzy

adobestock
Ponad 1700 osób, chodzących po kampusie University of Colorado, było nieświadomie fotografowanych w ramach projektu badawczego, dotyczącego systemu rozpoznawania twarzy, finansowanego przez amerykańskie agencje wywiadowcze i wojskowe.

Profesor Terrance Boult zainstalował kamerę monitorującą z dużych odległości w oknie biura na kampusie w Colorado Springs. W latach 2012-2013 przechwycił ponad 16 000 zdjęć przechodniów - donosi "Denver Post".

Projekt badawczy, który został zgłoszony przez Colorado Springs Independent, otrzymał dofinansowanie z amerykańskich agencji wywiadowczych i wojskowych, w tym z Biura Badań Marynarki Wojennej i Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego.

W badaniu prof. Boulta sprawdzono, czy algorytmy rozpoznawania twarzy mogą spełniać standardy, stosowane przez marynarkę wojenną USA. Następnie badania miały na celu ulepszenie technologii po tym, jak zespół Boulta odkrył, że nie jest w stanie sprostać tym standardom.

- Badanie ma na celu lepsze rozpoznawanie twarzy, zwłaszcza przy zastosowaniu dalekiego zasięgu monitoringu - powiedział Boult. - Chcieliśmy zebrać dane od osób, działających w sposób naturalny, ponieważ właśnie o ten sposób chodzi przy próbach rozpoznawania twarzy - tłumaczył.

Kamera rejestrowała ludzi, którzy chodzili po zachodnim trawniku kampusu z odległości około 150 metrów. Zdjęcia zaowocowały ustaleniem 1732 unikalnych tożsamości i... został publicznie udostępniony w internecie w 2016 roku. Później został jednak usunięty.

Boult powiedział, że czekał pięć lat z udostępnieniem zestawu danych online, w celu ochrony prywatności studentów.

Sprawą zajęła się komisja rewizyjna na uczelni. - W tym konkretnym badaniu nie zebrano ani nie rozpowszechniono żadnych danych osobowych - powiedział w oświadczeniu rzecznik uniwersytetu Jared Verner. - Fotografie zostały wykonane w miejscach publicznych i udostępnione po pięciu latach, gdy większość studentów ukończyła studia - zwrócił uwagę.

Zdaniem ekspertów badania prof. Boulta budzą jednak poważne zastrzeżenia etyczne, dotyczące naruszania prywatności fotografowanych studentów.

Źródło: rp.pl/ AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA