fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Żołnierz się postrzelił. Nie sądził, że ma ostrą amunicję

Ltpcb [Public domain], from Wikimedia Commons
23-letni żołnierz szwajcarskiej armii został ukarany grzywną za narażenie swojego kolegi na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia. Żołnierza ukarano po tym, jak będąc na warcie postrzelił się w nogę z własnej broni w czasie jej sprawdzania.

W toku postępowania wyjaśniającego 23-letni żołnierz, który w kwietniu postrzelił się w trakcie pełnienia warty na terenie szwajcarskiej szkoły wojskowej w Zurychu, przyznał, że nie spodziewał się iż w karabinie szturmowym SG550, w który był uzbrojony, znajduje się ostra amunicja. 23-latek twierdził, że był całkowicie zaskoczony tym, że broń wystrzeliła.

Oprócz rannego 23-latka do szpitala trafił stojący z nim na warcie kolega, który w momencie wystrzelenia karabinu stał ok. pięciu metrów dalej. Drugi wartownik został hospitalizowany ze względu na problemy ze słuchem po wystrzale.

Teraz 23-latek ma zapłacić 300 franków szwajcarskich grzywny za narażenie życia i zdrowia swojego kolegi. Jeśli jeszcze raz naruszy dyscyplinę i regulamin, będzie musiał zapłacić kolejne 1100 franków szwajcarskich grzywny - orzekł sąd wojskowy.

Sąd orzekł, że należy oczekiwać, by żołnierzy stojący na warcie z naładowaną bronią zachowywał czujność, a także był należycie skoncentrowany przy sprawdzaniu swojej broni.

Wcześniejsze doniesienia w tej sprawie sugerowały, że żołnierz był zdekoncentrowany ponieważ, w czasie gdy doszło do nieszczęśliwego wypadku, używał telefonu komórkowego. Postępowanie wyjaśniające wykazało, że rzeczywiście miał przy sobie telefon, mimo iż noszenie telefonów komórkowych przez wartowników jest zakazane. 23-latek twierdził, że nie był świadomy istnienia takiego zakazu, ponieważ inni jego koledzy, którzy szli na wartę, również zabierali ze sobą telefony.

Źródło: thelocal.ch
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA