fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: Mężczyzna chciał wysadzić się w powietrze w Waszyngtonie w dzień wyborów. Chciał losowania urzędników państwowych

adobestock
Policja i agenci FBI przeszukali w środę jeden z domów w Nowym Jorku, po tym jak dowiedzieli się o człowieku, który rzekomo buduje bombę, by wysadzić się w Waszyngtonie. O zdarzeniu dwaj funkcjonariusze poinformowali stację NBC News w Nowym Jorku.

Śledczy powiedzieli, że zainteresowali się mężczyzną, zidentyfikowanym jako Paul Rosenfeld, który według otrzymanych informacji w domu przy Slocum Avenue w Orangetown kompletował części niezbędne do wyprodukowania bomby.

Mężczyzna nie miał za sobą żadnej kryminalnej przeszłości, ale miał powiedzieć dziennikarzowi z Pensylwanii, że planuje wysadzić się w Waszyngtonie w dniu wyborów uzupełniających w USA, ponieważ uważał, że Stany Zjednoczone prowadzone są przez polityków w złym kierunku.

Według pierwszych doniesień, mężczyzna nie zamierzał nikogo skrzywdzić, tylko samemu się wysadzić. Uważa się, że nie jest związany z żadną międzynarodową grupą terrorystyczną ani ideologią.

Późnym wieczorem polskiego czasu władze Departament Sprawiedliwości USA poinformował, że w mieszkaniu Rosenfelda znaleziono "coś, co wyglądało na funkcjonalne urządzenie wybuchowe, ważące około 200 funtów". Bomba została usunięta z mieszkania i przetransportowana w bezpieczne miejsce.

Prokurator Geoffrey Berman oficjalnie poinformował, że przez wybuch, do którego miało dojść na terenie National Mall w Waszyngtonie, w okolicy Kapitolu, Rosenfeld chciał zwrócić uwagę na wyznawaną przez siebie ideologię polityczną. Mężczyzna rzekomo popierał przekonania polityczne zwane sortowaniem (sortition). Polegają one na losowym doborze przedstawicieli publicznych, spośród dobrowolnie zgłaszających się kandydatów.

Władze informują, że nie ma doniesień o żadnym potencjalnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa publicznego. Aresztowanemu mężczyźnie grozi natomiast do 10 lat więzienia za wyprodukowanie niebezpiecznego urządzenia oraz kolejne 10 lat za transport międzystanowy ładunku wybuchowego.

Wybory do Kongresu USA są zaplanowane na 6 listopada.

Źródło: rp.pl/ NBC NY
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA