fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Finlandia: Darmowa antykoncepcja zmniejszyła liczbę aborcji

Fotolia.com
W fińskim mieście Vantaa liczba aborcji przeprowadzanych przez nastolatki zmniejszyła się o 33 proc., po tym jak miasto to zaczęło finansować kobietom środki antykoncepcyjne - informuje yle.fi.

Miasto zapewnia kobietom darmowe środki antykoncepcyjne od 2013 roku. Od tego czasu liczba aborcji wśród nastolatek zmniejszyła się w Vantaa o jedną trzecią.

Początkowo młode kobiety otrzymywały za darmo jedyny pierwszy środek służący długoterminowej antykoncepcji (np. wkładkę domaciczną) za darmo.

Z czasem program rozszerzono. Od maja wszystkie kobiety i dziewczęta w Vantaa, które nie skończyły 20 lat, otrzymują za darmo wszystkie środki antykoncepcyjne - od prezerwatyw po pigułki antykoncepcyjne.

Lekarka Frida Gyllenberg, pracująca w jednej z klinik w mieście, przygotowała raport dotyczący skutków tej polityki.

- Kiedy oferujesz ludziom darmową antykoncepcję, liczba aborcji spada - podkreśliła Gyllenberg. - Jednakże ta zasada działa jedynie w przypadku osób poniżej 25 roku życia - dodała.

W Finlandii co roku przeprowadza się zaledwie ok. 9 tysięcy aborcji - kraj ten ma jeden z najniższych odsetków aborcji w całej Europie.

Raport na temat programu prowadzonego w Vantaa opublikowano w "American Journal of Public Health". W artykule porównano liczbę aborcji w Vantaa i w sąsiednim Espoo, gdzie środki antykoncepcyjne nie są darmowe. Z porównania wynika, że polityka władz Vantaa doprowadziła do spadku aborcji wśród dziewcząt mających mniej niż 20 lat o 36 proc. W przypadku kobiet w wieku 20-24 lata liczba aborcji zmniejszyła się o 14 proc. W przypadku starszych kobiet nie zauważono istotnego wpływu darmowej antykoncepcji na liczbę aborcji.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA