fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Kto chce aktywności polskich władz ws. pomnika w Jersey City

adobestock
Czy polskie władze powinny interweniować w sprawie usunięcia Pomnika Katyńskiego z centralnego punktu Jersey City? Odpowiedź w sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

- To jest bardzo brutalny atak na symbol, który jest niezwykle widoczny. To jest symbol, który pokazuje dramat Polski w II wojnie światowej i ludobójstwo, którego dokonali Rosjanie - mówił Antoni Macierewicz o sprawie pomnika katyńskiego w amerykańskim Jersey City, który burmistrz tej miejscowości Steven Fulop chce przenieść w inne miejsce, ponieważ w miejscu, w którym stoi pomnik, ma powstać park.

Pomysł przeniesienia pomnika Ofiar Katyńskich w Jersey City to przejaw antypolonizmu - przekonywał w Polskim Radiu szef MON Mariusz Błaszczak.

Co trzeci badany uważa, że polskie władze powinny interweniować w sprawie usunięcia Pomnika Katyńskiego z centralnego punktu Jersey City. Przeciwnego zdania jest 38 proc. ankietowanych, a zdania w tej kwestii nie ma 30 proc.

- Częściej za tym, że polski rząd powinien podjąć interwencję w tej sprawie są mężczyźni (41 proc.), osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym (35 proc.) oraz badani o dochodzie powyżej 5000 zł (36 proc.) - zwraca uwagę Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

Według prof. Antoniego Dudka, politologa, przytoczone wyniki odzwierciedlają relatywnie niewielkie zainteresowanie Polaków problematyką zagraniczną, w tym przypadku związaną z losem pomnika w miejscowości, o której istnieniu miażdżąca większość dowiedziała się właśnie przy tej okazji. - Relatywnie duży odsetek przeciwników angażowania się polskich władz w tę sprawę jest funkcją ostrego podziału politycznego, z jakim mamy dziś w Polsce do czynienia. Przeciwnicy rządu PiS, mający w pamięci skutki jakie przeniosła jego polityka historyczna w przypadku relacji z Niemcami, Ukrainą, czy Izraelem, obawiają sie konsekwencji kolejnych podobnych działań, tym razem dla relacji polsko-amerykańskich – kwituje prof. Dudek w rozmowie z serwisem rp.pl.

Amerykański Sąd Federalny zakazał do 29 maja podejmowania jakichkolwiek prób przenoszenia Pomnika Katyńskiego, stojącego w Jersey City.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA