Reklama
Rozwiń
Reklama

Floryda: Żadne dziecko nie poślubi już gwałciciela

Historia Sherry Johnson, która została zgwałcona w wieku 9 lat i zmuszona do poślubienia swojego gwałciciela dwa lata później przyczyniła się do tego, że Senat Florydy przez aklamację przyjął ustawę, która zabrania osobom poniżej 18 roku życia wychodzenia za mąż.

Publikacja: 31.01.2018 19:12

Floryda: Żadne dziecko nie poślubi już gwałciciela

Foto: stock.adobe.com

arb

58-letnia dziś Johnson została zgwałcona przez diakona kiedy miała 9 lat. Dziewczynka zaszła w ciążę i urodziła dziecko w wieku 10 lat. W wieku 11 lat zmuszono ją do ślubu z gwałcicielem - wspólnota kościelna miała wywrzeć skuteczną presję na matkę i ta zgodziła się na małżeństwo. Zaakceptowały je też ówczesne władze.

Teraz Johnson, obecna na sali Senatu w czasie głosowania, nie kryła radości z powodu jego wyniku. - Moja dusza raduje się, że ocaliliśmy wiele, wiele, wiele dzieci od napastowania - powiedziała po przegłosowaniu nowych przepisów. - Potrzeba było jednej osoby, która powiedziała o tym głośno, ale jest wiele innych, które tego doświadczyły - dodała.

Dotychczas na Florydzie co do zasady w związek małżeński mogły wchodzić osoby mające 18 lat lub - za zgodą rodziców obydwojga - osoby w wieku 16-17 lat. Jeśli jednak w grę wchodziła ciąża dziewczyny prawo nie ustalało minimalnego wieku zawarcia małżeństwa.

Jak podaje AP od 2010 do 2016 roku w stanie w związek małżeński wstąpiło 3161 dzieci - 72 miało mniej niż 16 lat w momencie ślubu.

Wspierający zmianę przepisów podkreślali, że przy obecnym stanie prawnym gwałciciele dzieci "uciekają" w małżeństwo, by uniknąć kary.

Reklama
Reklama

- Pani Johnson jest przyczyną tej ustawy. Jest jej głosem - mówiła senator Lizbeth Benacquisto. 

Johnson urodziła swojemu gwałcicielowi jeszcze pięcioro dzieci zanim odeszła od męża.

Nowe prawo musi być jeszcze przegłosowane przez niższą izbę lokalnego parlamentu. 

Społeczeństwo
Ostatnia akcja białoruskiej Maty Hari. Agentka Łukaszenki do zadań specjalnych
Społeczeństwo
Czy grozi nam III wojna światowa? W Europie rośnie strach
Wspomnienie
James Van Der Beek nie żyje. Gwiazdor „Jeziora marzeń” miał 48 lat
Społeczeństwo
Afganistan pod rządami Talibów i nowe prawo. Czego nie mogą robić kobiety?
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama