fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Finlandia: Mniej wegetarian, więcej chorych

123RF
W Finlandii obecnie mniej młodych ludzi między 12 a 18 rokiem życia przestrzega wegetariańskiej diety niż jeszcze 30 lat temu - wynika z raportu badaczy z Uniwersytetu Finlandii Wschodniej. Znacznie częściej jednak młodzi ludzie muszą przestrzegać specjalnej diety ze względu na chorobę, alergię lub swój styl życia - informuje serwis yle.fi.

Obecnie specjalną dietę, z której wyeliminowanych jest część produktów, stosuje co piąty młody Fin - wynika z ustaleń fińskich badaczy. Takich osób w grupie 12-18-latków jest znacznie więcej niż wegetarian. 

Na swoją dietę zwracają uwagę osoby, które chcą uprawiać wyczynowo sport, cierpią na chorobę typu cukrzyca, celiakia lub nietolerancja glutenu, albo zmagają się z alergiami pokarmowymi.

Specjalną dietę - jak wskazuje badanie - stosuje więcej dziewcząt niż chłopców.

Badanie opiera się na ankietach przeprowadzonych na grupie 43 tys. 12-, 14-, 16- i 18-latków w latach 1979-2013. Wśród osób przepytanych w 2013 r. aż 48 proc. przyznaje, że - ze względów zdrowotnych - muszą stosować specjalną dietę.

W tym czasie spada liczba osób stosujących dietę wegetariańską. W 1999 roku przyznawało się do niej 8,6 proc. dziewcząt w badanej grupie - w 2013 r. liczba ta spadła o połowę, a dietę wegetariańską 16- i 18-latki często zmieniały na dietę ze zmniejszoną ilością węglowodanów. Popularność zyskują też diety wegańskie (w których brak jakichkolwiek pokarmów pochodzenia zwierzęcego).

Drugim - po chorobie - najczęstszym powodem stosowania specjalnej diety jest problem z wagą. 13 proc. młodych eliminuje z diety niektóre pokarmy dla lepszego samopoczucia. Podobny odsetek robi to ze względów etycznych i ideologicznych.

Badacze odkryli jednocześnie, że coraz więcej młodych Finów stosuje więcej niż jedną dietę specjalną. - Nie jedzą mięsa ze względów zdrowotnych, a jednocześnie ograniczają liczbę kalorii, by schudnąć - tłumaczy jeden z badaczy. Dlatego ważne jest - dodają badacze - by w szkołach uczniowie poznawali zasady zdrowego żywienia, tak, aby stosowana przez nich dieta (diety) zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA