fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

USA: Prawicowy ekstremizm groźniejszy niż islamiści

Fotolia.com
Śmierć z ręki prawicowego ekstremisty jest w USA znacznie bardziej prawdopodobna niż śmierć w wyniku ataku muzułmanina - podkreśla "The Independent" powołując się na badanie przeprowadzone przez Charlesa Kurzmana i Davida Schanzera w 2015 roku.

Z raportu wynika, że od czasu ataku na World Trade Center w atakach przeprowadzonych przez muzułmanów zginęło w USA 50 osób. W tym samym czasie ataki osób określanych przez uczonych jako "prawicowi ekstremiści" kosztowały życie 254 osób.

"The Independent" przytacza jednocześnie najnowszy raport Rady ds. Relacji Amerykańsko-Muzułmańskich (CAIR), z której wynika, że liczba wystąpień islamofobicznych zwiększyła się w 2016 roku o 57 proc., a liczba tzw. przestępstw nienawiści przeciwko muzułmanom - o 44 proc.

Na wzrost liczby wystąpień antymuzułmańskich w USA wskazują też wyniki badań przeprowadzonych przez uczonych uniwersytetu stanowego w Kalifornii. Analizując dane z 20 stanów doliczyli się oni 196 przestępstw nienawiści przeciwko muzułmanom w 2015 roku - co oznaczało wzrost liczby takich przestępstw rok do roku o 78 proc.

Wcześniej CAIR alarmowało, że odkąd Donald Trump został prezydentem, liczba przypadków islamofobii okazywanej przez urzędników amerykańskich służb celnych i straży granicznej wzrosła o 1000 proc.

Z danych CAIR wynika, że muzułmanie w USA najczęściej doświadczają nękania.

Na kolejnych miejscach na liście przejawów islamofobii są nadmierne zainteresowanie ze strony agentów FBI, dyskryminacja pracy i ataki fizyczne.

Źródło: The Independent
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA