Testament: można dzielić tylko ułamki majątku, a nie składniki

Polacy nie wiedzą, że w testamentach mogą dzielić tylko ułamki majątku, a nie jego konkretne składniki.

Aktualizacja: 16.09.2015 07:08 Publikacja: 15.09.2015 18:41

Testament

Testament

Foto: 123rf

Jeśli w testamencie mają się znaleźć konkretne zapisy, nie powinny wyczerpywać lwiej części spadku, gdyż wtedy będą przeliczane na ułamki. Może się więc okazać, że wola zmarłego nie zostanie w pełni uwzględniona, a proces o podział spadku tylko się wydłuży.

Ograniczenia testamentu

Polskie prawo spadkowe, choć nakazuje najpełniej uwzględniać wolę zmarłego, wyznaje zasadę, że dzielenie spadku nie należy do zmarłego, ale do spadkobierców, a w razie sporu do sądu. Wszystko za sprawą art. 961 kodeksu cywilnego, który mówi, że jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie (osobom) poszczególne przedmioty, które wyczerpują prawie cały spadek, traktuje się je jak spadkobierców całego spadku.

Oznacza to, że sąd wycenia poszczególne składniki, i jeżeli np. spadek składa się z mieszkania wartego 200 tys. zł i działki wartej 300 tys. zł, a spadkodawca podzielił go tak, że zapisał mieszkanie córce, a działkę synowi, oznacza to, że córka odziedziczyła 2/5 spadku, a syn 3/5 i muszą dokonać podziału całego spadku. A przy dzieleniu, komu przypadnie mieszkanie, a komu działka, wola zmarłego ma ograniczone znaczenie.

Zasady dzielenia spadku są takie: w pierwszej kolejności podział rzeczy wspólnej, chyba że jest to niemożliwe lub zbyt kosztowne. W drugiej kolejności przyznanie rzeczy jednemu spadkobiercy i zasądzenie innym spłat. Gdy to jest niemożliwe, sprzedaż i podział uzyskanej ceny. Jak widać, nie ma tu mowy o woli zmarłego.

Dzielenie majątku

Zdaniem Marcina Łochowskiego, sędziego z Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, jeśli jest taka możliwość, sąd powinien wolę zmarłego uwzględnić. Nie zawsze jest to możliwe. Nie pomagają w tym sami spadkobiercy. Gdy docierają ze sprawą do sądu, liczą się już tylko ich interesy majątkowe, a nie wola zmarłego.

– Polacy popełniają fundamentalny błąd przy pisaniu testamentów. Nie wiedzą, że zapisy konkretnych rzeczy mogą dotyczyć jedynie części spadku. Jeśli są zbyt szerokie, takie dyspozycje są nieskuteczne – przestrzega Zygmunt Olchowicz, adwokat. – Na dodatek nie ma wyraźnej granicy, za którą są one nieważne. Ja obawiałbym się przekroczenia połowy spadku – dodaje.

Część notariuszy jest jeszcze ostrożniejsza i kieruje się wprowadzoną jeszcze w starożytnym Rzymie tzw. kwartą falcydyjską, która dopuszczała konkretne rozporządzenia tylko co do 1/4 spadku.

Wiele oczekiwano od wprowadzonego w 2011 r. zapisu windykacyjnego, który wraz ze śmiercią spadkodawcy przenosi własność zapisanej rzeczy na obdarowanego, ale nie znosi on ogólnych zasad o przeliczaniu woli zmarłego na ułamki. Może się jednak zdarzyć, że zapis wartościowej rzeczy jest skuteczny, jak w niedawnej sprawie restauracji (tam jednak spadek był większy niż restauracja).

Leszek Zabielski - notariusz, członek Rady Fundacji na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego

Obowiązujące przed wprowadzeniem kodeksu cywilnego prawo spadkowe z 1946 r. mówiło wprost, że przy podziale spadku „podzielonego przez spadkodawcę" jego wolę należy uszanować. Tego przepisu już nie ma, w sensie prawnym wola testatora jest zatem kompletnie nieistotna. Przy umownym dziale spadku u notariusza też nie ma ona w praktyce znaczenia, liczą się tylko interesy spadkobierców, to co im pasuje, zresztą wymagana jest tu zgoda ich wszystkich. Dlatego przestrzegam przed konkretnym dzieleniem w testamencie więcej składników ponad 1/4 spadku, gdyż jest duże ryzyko, że takie rozrządzenia nie będą honorowane.

wane.

Jeśli w testamencie mają się znaleźć konkretne zapisy, nie powinny wyczerpywać lwiej części spadku, gdyż wtedy będą przeliczane na ułamki. Może się więc okazać, że wola zmarłego nie zostanie w pełni uwzględniona, a proces o podział spadku tylko się wydłuży.

Ograniczenia testamentu

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona