fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Spadki i darowizny

PIT: zachowek rozliczamy inaczej niż spadek

AdobeStock
Tylko nieruchomość nabytą w drodze dziedziczenia można sprzedać bez podatku po pięciu latach. Datę nabycia zachowku liczy się odrębnie.

Zachowku nie nabywa się w momencie śmierci spadkodawcy, ale w momencie podpisania porozumienia ze spadkobiercą. Skarbówka wyjaśniła w najnowszej interpretacji kwestię istotną dla tych, którzy otrzymali nieruchomość w rodzinnych rozliczeniach i chcą ją sprzedać bez podatku.

Z pytaniem zwróciła się kobieta, którą ojciec, zmarły w 2008 r., pominął w testamencie. Cały majątek po zmarłym odziedziczyła jego druga żona. Wnioskodawczyni wystąpiła do macochy o zachowek na podstawie art. 1007 § 1 kodeksu cywilnego.

W 2010 r. strony ustaliły w drodze aktu notarialnego wysokość zachowku na kwotę 90 tys. zł. Kobieta zwolniła macochę z długu, a ta w zamian przeniosła na nią własność dwóch działek. Wnioskodawczyni sprzedała jedną z nieruchomości w 2015 r. Chciała się upewnić, że nie zapłaci PIT, bo minęło już pięć lat od nabycia.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu po upływie pięciu lat od nabycia. W myśl art. 924 i art. 925 k.c. spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Zachowek nie jest jednak składnikiem spadku. Stanowi swoistą ochronę interesów określonej grupy osób – zstępnych (dzieci, wnuki), małżonka oraz rodziców spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Z chwilą śmierci spadek nabywa wyłącznie spadkobierca. Natomiast zachowek nabywa się z chwilą wykonania tego prawa przez spadkobierców na rzecz osób uprawnionych.

Dyrektor KIS uznał na tej podstawie, że datą nabycia nieruchomości jest data podpisania aktu notarialnego przenoszącego na wnioskodawczynię własność dwóch działek, czyli 2010 r. Sprzedaż byłaby więc zwolniona z PIT od 2016 r. Kobieta sprzedała działkę w 2015 r., więc od dochodu musi zapłacić 19 proc. PIT.

numer interpretacji: 0115-KDIT2-1. 4011.1.2018.2.MN

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA