fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Apka skuteczna w werbunku do wojska

MON
W ciągu półtora miesiąca działania nowego sytemu naboru – do wojska zgłosiło się prawie 10 tysięcy kandydatów.To dużo.

Na początku września zreformowany i uproszczony został system naboru do wojska. Kandydaci mogą aplikować za pomocą strony internetowej lub przez telefon.

Gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej, który wprowadził te zmiany na jednym z portali społecznościowych ogłosił właśnie, że od tego czasu wpłynęło 10 tys. wniosków. Dodał, że blisko 3 tys. ochotników stawiło się już w Wojskowych Centrach Rekrutacyjnych, a kolejnych 4 tys. czeka na spotkania z rekruterami. Resort obrony podał, że na portalu rekrutacyjnym zostało zarejestrowanych 15 tys. kont. „Cały proces rekrutacji trwa maksymalnie 50 dni, a zatem jest krótszy od poprzedniego średnio o 140 dni" – przypomina Biuro ds. programu Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej.

Z naszych informacji wynika, że najwięcej chętnych zarejestrowało się na terenie działania warszawskiego Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego – ponad 1 300 deklaracji, gdańskiego – 1 050 oraz szczecińskiego WSzW – 830, następny w kolejności jest Śląsk – 810.

Nowy system rekrutacji wprowadzony został na początku września, towarzyszyło mu uruchomienie portalu rekrutacyjnego – zostanzolnierzem.pl. Kandydaci do wojska za jego pośrednictwem mogą dokonać rejestracji. Celem zmian jest zwiększenie liczby kandydatów do wojska.

Kandydat do służby wojskowej, który nigdy nie był w wojsku, maksymalnie w 14 dni od złożenia wniosku elektronicznego na portalu powinien otrzymać informację, kiedy i w którym wojskowym centrum rekrutacji (WCR) ma się stawić, aby dopełnić formalności.

WCR-y są organizowane w miejscach znajdujących się najbliżej – dla największej grupy kandydatów. Dotychczas najwięcej czasu poświęciły kandydatom te zorganizowane w stolicy, a także w Poznaniu i Olsztynie, a także w okolicach tych miast. Założenie bowiem jest takie, że centra rekrutacyjne mogą być tworzone w różnych lokalizacjach, generalnie jak najbliżej miejsca zamieszkania kandydatów. Armia wykorzystuje do takich spotkań np. budynki jednostek wojskowych, WKU.

W wojskowym centrum rekrutacji kandydat w ciągu jednego, dwóch dni powinien przejść wstępną selekcję, czyli odbyć rozmowę kwalifikacyjną, badanie lekarskie i rozmowę z psychologiem.

Mogą się do nich zgłaszać kandydaci do korpusu szeregowych zawodowych, jak i terytorialnej służby wojskowej WOT. W przypadku pozytywnej opinii specjalistów kandydat otrzymuje kartę powołania na szkolenie podstawowe.

Założenie jest takie, że w terminie nie później niż 30 dni od czasu poinformowania kandydata komisja WCR powinna wskazać mu miejsce i termin powołania do czynnej służby wojskowej.

Jednocześnie MON skraca szkolenie podstawowe. Ma ono trwać 28 dni. Zajęć mają się odbywać m.in. w soboty. Zajęcia mogą być wspomagane za pomocą metod e-learningowych. Dotychczas szkolenie podstawowe trwało maksymalnie 90 dni.

Po zaliczeniu szkolenia i złożeniu przysięgi żołnierz otrzymuje propozycję wstąpienia do służby zawodowej, terytorialnej służby wojskowej lub przeniesienia do rezerwy.

Teraz Wojsko Polskie liczy 108 tys. osób, a do końca tego roku powinno ich być 111,5 tys. oraz dodatkowo 29 tys. żołnierzy ochotników WOT.

Jak opisywaliśmy w „Rzeczpospolitej", istniejący dotychczas system werbunku był niewydolny. Z tego powodu 40 proc. kandydatów odpadało w trakcie rekrutacji, a kolejnych 15 proc. rezygnowało w trakcie szkolenia podstawowego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA