Wojsko tworzy bazę sprzętu i przydatnych osób

Armia gromadzi informacje o sprzęcie cywilnym, który może zostać przez nią wypożyczony po ogłoszeniu mobilizacji, a także osób, które mogą wesprzeć wojsko w czasie wojny.

Aktualizacja: 02.06.2020 14:27 Publikacja: 02.06.2020 14:00

Wojsko tworzy bazę sprzętu i przydatnych osób

Foto: Dowództwo WOT

Samorządy informują obywateli o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie „świadczenia osobistego na rzecz obrony". Czynności te wykonywane są na zlecenie Wojskowych Komend Uzupełnień.

Z informacji, które otrzymaliśmy ze Sztabu Generalnego WP wynika, że w tym roku wydane zostaną tysiące takich decyzji. Ile dokładnie? To tajemnica. – Nie chcemy pokazywać takich danych publicznie, aby nie ujawniać potencjału Sił Zbrojnych w czas W – tłumaczy nam oficer Wojsk Polskiego.

Co należy wiedzieć na temat takich świadczeń i czy trzeba się ich bać?

Z informacji przygotowanej przez Sztab Generalny WP wynika, że zgodnie z Konstytucją „świadczenia na rzecz obrony Państwa to obowiązek każdego obywatela". Wyróżniamy dwa rodzaje świadczeń: osobiste i rzeczowe.

Świadczenia rzeczowe polegają na oddaniu w używanie przez urzędy, instytucje państwowe, przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, jak również przez osoby fizyczne posiadanych nieruchomości (np. budynków, parkingów, pomieszczeń magazynowych, hal) i rzeczy ruchomych (samochodów, przyczep, naczep, maszyn) na cele przygotowania obrony państwa.

Kiedy wojsko może zabrać samochód, czy przyczepę? Sztab Generalny WP tłumaczy, że dopiero w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny. Ale posiadacz np. pojazdu może być wezwany w czasie pokoju „w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych prowadzonej w ramach ćwiczeń wojskowych oraz w celu zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków". W praktyce dostarczone do jednostki wojskowej pojazdy nie są odbierane posiadaczom, a jedynie odnotowuje się ich przybycie i „zwalnia niezwłocznie po wypełnieniu dokumentów".

O jakie narzędzia, pojazdy może się upomnieć wojsko? Wojsko wymienia m.in. motocykle, samochody terenowe, ciężarowe, przyczepy (naczepy), żurawie. Armia może też wykorzystać nieruchomości np. budynki, hale magazynowe, parkingi, hale warsztatowe.

Na jaki czas wojsko może przejąć auto? W czasie pokoju do 48 godzin - w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych, w czasie ćwiczeń wojskowych lub w jednostkach przewidzianych do militaryzacji do 7 dni, z kolei w trakcie ćwiczeń obrony cywilnej do 24 godzin. W czasie wojny zaś „do ustania potrzeby używania".

W jaki sposób wojsko może przejąć samochód? W oparciu o decyzję organu samorządu terytorialnego o przeznaczenie danego rodzaju środka transportowego na rzecz Sił Zbrojnych. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, wszczyna postępowanie administracyjne na podstawie otrzymanego wniosku WKU. Teraz jak tłumaczy Sztab Generalny WP wysyłane są do posiadaczy zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego. Następnie wydana zostaje decyzja administracyjna w sprawie przeznaczenia danej rzeczy ruchomej bądź nieruchomości na rzecz konkretnej jednostki wojskowej. Od takiej decyzji przysługuje odwołanie wniesione w ciągu 14 dni.

Zgodnie z przepisami za „używanie przedmiotu świadczeń" należy się ryczałt za każdą rozpoczętą dobę. Wykaz wysokości stawek ryczałtu określa Rozporządzenie RM z dnia 3 sierpnia 2004 r. w sprawie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony w czasie pokoju (Dz. U. z 2004 r. Nr 181 poz. 1872 z późn. zm.). Stawki podlegają corocznej waloryzacji. W tym roku za oddanie pojazdu ciężarowego o ładowności powyżej 8 ton przysługuje ryczałt w wysokości 410,94 zł za dobę. Właścicielowi pojazdu przysługuje również odszkodowanie w razie jakiegokolwiek „uszkodzenia, zniszczenia, utraty lub szkody wynikłe z nieprawidłowego używania zgodnie z właściwościami lub przeznaczeniem".

Czy istnieje obowiązek informowania o sprzedaży pojazdu? Armia tłumaczy, że tak w sytuacji, gdy wydano decyzję administracyjną o „przeznaczeniu przedmiotu świadczeń". Właściciel jest wtedy zobowiązany w ciągu 3 dni poinformować wójta, burmistrza lub prezydenta miasta „o zbyciu, zmianie tytułu własności oraz zmianie przeznaczenia przedmiotu świadczeń".

Drugą kategorią jest świadczenie osobiste na rzecz wojska. Dotyczy ono osób, które posiadają obywatelstwo polskie, ukończyły 16 lat, a nie przekroczyły 60 roku życia. Polega on na wykonywaniu różnego rodzaju prac „doraźnych na rzecz przygotowania obrony państwa, albo zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków".

W przypadku świadczenia osobistego przysługuje ryczałt godzinowy. Przysługują również należności związane z nieotrzymaniem wynagrodzenia od pracodawcy w związku z wykonywaniem świadczenia w czasie pracy lub podczas urlopu wypoczynkowego. Zwracany jest również koszt przejazdu do miejsca wykonania świadczenia.

Armia może zobowiązać do świadczenia osobistego w czasie pokoju do 12 godzin, w przypadku kurierów do 48 godzin. W razie ogłoszenia mobilizacji lub w czasie wojny do 7 dni.

Wprawdzie przepisy prawa nie przewidują określonego katalogu prac przewidzianych do wykonania w ramach świadczeń osobistych, ale armia podaje, że do zawodów przydatnych wojsku mogą należeć np. kierowca, fotograf, fryzjer, lekarz, mechanik.

Samorządy informują obywateli o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie „świadczenia osobistego na rzecz obrony". Czynności te wykonywane są na zlecenie Wojskowych Komend Uzupełnień.

Z informacji, które otrzymaliśmy ze Sztabu Generalnego WP wynika, że w tym roku wydane zostaną tysiące takich decyzji. Ile dokładnie? To tajemnica. – Nie chcemy pokazywać takich danych publicznie, aby nie ujawniać potencjału Sił Zbrojnych w czas W – tłumaczy nam oficer Wojsk Polskiego.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Służby
Akcja ABW w sprawie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Oskarżony obywatel RP
Służby
Ministerialna kontrola w Służbie Ochrony Państwa. Wyniki niejawne
Służby
Cała prawda o Pegasusie. Jak działał, jakich materiałów dostarczał, kogo podsłuchiwano?
Służby
Centralne Biuro Antykorupcyjne przechodzi do historii. Rząd chce uzdrowić służbę
Służby
W Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wzrosną płace. Dodatkowe 89 mln w budżecie