fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

MON zwleka z nowelizacją ustawy o weteranach

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Resort obrony na nowo rozpoczyna prace nad zmianą prawa dla weteranów.

Ministerstwo rozpoczęło konsultacje ze środowiskiem byłych żołnierzy, którzy przebywali na misjach zagranicznych, w sprawie zmian w ustawie o weteranach. Zbiera ich opinie. Weterani odnoszą wrażenie, że resort obrony pozoruje działania.

Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej", od ponad roku w szufladach urzędników MON leży projekt nowelizacji, który został przygotowany jeszcze przez rząd PO–PSL, ale poprzedni parlament nie zdążył go zaakceptować. Z informacji, które ponad rok temu otrzymaliśmy z resortu obrony Antoniego Macierewicza, wynikało, że rozwiązania przygotowane za poprzedniej ekipy są do zaakceptowania.

Wynegocjowane z weteranami przez poprzedni rząd zmiany dotyczyły m.in. uproszczenia procedur ubiegania się o status weterana poszkodowanego oraz dofinansowania opieki medycznej.

Rozwiązania te jednak nie zostały do dzisiaj wdrożone. Z informacji, które MON przekazał nam w lutym, wynikało, że resort przygotował pakiet zupełnie innych rozwiązań. Ministerstwo zapowiedziało zwiększenie dodatku dla weteranów, którzy doznali najwyższego uszczerbku na zdrowiu, i szersze dofinansowanie opieki medycznej. Szczególną opieką mieli być otoczeni wojskowi z misji w Iraku i Afganistanie. MON obiecał zwiększenie dodatku dla rannych na misjach z najwyższym uszczerbkiem na zdrowiu – z maksymalnego dziś dodatku w wysokości 80 proc. podstawy najniższej emerytury do nawet powyżej 100 proc. tej wielkości. Ministerstwo rozważać miało też m.in. wprowadzenie dla najbardziej poszkodowanych pełnego dofinansowania opieki medycznej ponad limity określone przez NFZ.

Czy rzeczywiście takie zmiany znajdą się w przygotowywanej nowelizacji ustawy? Tego nie wiadomo. MON nie odpowiedział nam na pytania, nad jakimi rozwiązaniami pracuje. Usłyszeliśmy tylko deklarację, że „prowadzone są intensywne prace nad projektem nowelizacji ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa".

Z naszych informacji wynika, że w tym miesiącu resort po raz pierwszy spotkał się z weteranami. Nie przedstawił jednak konkretnych rozwiązań, tylko zebrał opinie przedstawicieli związków skupiających weteranów.

– Postulujemy objęcie ustawą wszystkich weteranów, w tym m.in. członków komisji międzynarodowych, a także złagodzenie kryteriów pozwalających na otrzymanie statusu weterana poszkodowanego – mówi nam Waldemar Wojtan, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Z kolei przedstawiciele Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju zwracali uwagę m.in. na umożliwienie weteranom poszkodowanym dostępu do lekarza poza kolejnością, a także na możliwość korzystania raz w roku z bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych razem z rodzinami.

– Postulujemy także wprowadzenie ułatwień w korzystaniu przez weteranów z wojskowych obiektów sportowych, np. siłowni, boisk czy basenów – mówi nam Tomasz Kloc, prezes stowarzyszenia.

Kiedy będzie gotowy projekt nowelizacji ustawy? „Ostateczny zakres zaproponowanych zmian i kształt projektu przedmiotowej ustawy będą znane po zakończeniu procesu uzgodnień w resorcie i ze stowarzyszeniami zrzeszającymi weteranów. Podanie konkretnych dat oraz łącznych skutków finansowych nie jest na chwilę obecną możliwe" – informuje nas MON.

Przez misje zagraniczne od 1953 r. przewinęło się 112 tys. żołnierzy. Tylko w Afganistanie służyło 28 tys. Brali oni udział w operacjach bojowych. W Afganistanie zginęło 43 żołnierzy i dwóch cywilów, a rannych zostało 361 wojskowych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA