fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Czy Polska będzie miała swój Pentagon?

Fotorzepa
Centrum dowodzenia armią powinno być w jednym miejscu – przekonują posłowie i eksperci.

„Interes państwa oraz względy bezpieczeństwa cywilów zamieszkujących pobliskie tereny przemawiają za zmianą lokalizacji i przeniesieniem siedziby Ministerstwa Obrony Narodowej oraz siedziby placówek podległych ministerstwu, tj. Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w jedno miejsce dysponujące możliwościami obronnymi i strategicznymi" – twierdzi Anna Maria Siarkowska, posłanka klubu Kukiz'15, szefowa podkomisji do spraw społecznych w wojsku.

W wysłanej do szefa resortu obrony narodowej interpelacji posłanka przypomina, że instytucje podległe MON rozproszone są po całej Warszawie. Dodaje, że są one narażone na podsłuchy czy zakłócenia przestrzeni radiocybernetycznej. Przekonuje, że nie powinny też znajdować się w bliskiej odległości od placówek dyplomatycznych innych państw.

Obrona do twierdzy

Tymczasem główna siedziba Ministerstwa Obrony Narodowej usytuowana przy ulicy Klonowej 1 znajduje się w sąsiedztwie ambasady Rosji. Z kolei druga siedziba ministerstwa przy al. Niepodległości oraz Sztab Generalny Wojska Polskiego przy ulicy Rakowieckiej zlokalizowane są w gęstej cywilnej zabudowie.

– Rozproszenie siedzib infrastruktury MON i Sił Zbrojnych jest nie tylko niekorzystne pod względem ich zabezpieczenia – tłumaczy „Rzeczpospolitej" Siarkowska. – Utrudnia również współpracę tych instytucji, a także zwielokrotnia koszty ich utrzymania i zabezpieczenia – argumentuje i wskazuje, że Polska wzorem USA powinna zbudować swój Pentagon.

Zdaniem posłanki siedziba Ministerstwa Obrony oraz centrum dowodzenia polską armią mogłyby zostać zlokalizowane w Twierdzy Modlin.

Problem w tym, że kilka lat temu znajdujące się tam obiekty wojskowe zostały sprzedane deweloperowi. W interpelacji Siarkowska pyta szefa MON Antoniego Macierewicza, czy resort byłby skłonny odzyskać ten obiekt.

– Polski Pentagon to bardzo dobra idea, warto byłoby się do niej przymierzyć – nie ma wątpliwości Michał Jach (PiS), szef Komisji Obrony Narodowej.

Jego zdaniem stworzenie centralnej instytucji skupiającej w jednym miejscu MON i struktury dowódcze Sił Zbrojnych jest ważne nie tylko z powodu bezpieczeństwa, ale także racjonalnego zarządzania.

– Taki obiekt nie powinien być zlokalizowany w Warszawie, ale właśnie – tak jak Pentagon w USA – nieco z boku – dodaje poseł Jach.

Pomysł Sikorskiego

Z kolei generał Roman Polko, były dowódca GROM, przypomina, że pomysł utworzenia takiej siedziby miał już w 2006 roku minister obrony narodowej w rządzie PiS Radosław Sikorski. – Rozmawiałem z nim wówczas na ten temat, proponował zlokalizować ten obiekt w Wesołej – mówi generał.

W tej dzielnicy Warszawy znajduje się poligon, stacjonuje też jednostka wojsk pancernych. Jak mówi nam generał, pomysł Sikorskiego został jednak zarzucony przez polityków Platformy. Optowali oni za maksymalną decentralizacją struktur dowódczych. Siedziba Marynarki Wojennej została zlokalizowana w Gdyni, a wojsk specjalnych w Krakowie.

Zdaniem dr. Łukasza Kiestera, byłego oficera Służby Kontrwywiadu Wojskowego, a obecnie eksperta do spraw bezpieczeństwa Collegium Civitas, idea budowy jednego centrum dowodzenia to dobry pomysł. Wskazuje, że takie rozwiązania przyjęto nie tylko w USA, ale także w Wielkiej Brytanii i Rosji.

MON milczy

– Stać nas na wybudowanie takiego centrum. Dość wspomnieć, że w centrum Warszawy wojsko ma wiele atrakcyjnych działek, po ich sprzedaniu z powodzeniem można wybudować nowy obiekt – uważa.

Ekspert tłumaczy, że takie centrum powinno być odpowiednio zaplanowane, musi posiadać m.in. schrony, system łączności, a także być odporne na różne zagrożenia zewnętrzne. – Równolegle powinno powstać centrum zapasowe – dodaje.

Amerykański Pentagon został zbudowany kilka kilometrów od Waszyngtonu w czasie II wojny światowej. Mieści się tam Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, ale także m.in. dowództwa armii, sił powietrznych, marynarki wojennej oraz połączonych sztabów.

Czy pomysł zostanie podchwycony przez MON? Zapytaliśmy resort obrony, czy planuje budowę jednego centrum dowodzenia, a także czy ma zamiar przyjrzeć się sprzedaży Twierdzy Modlin albo ewentualnie ją odzyskać. Urzędnicy nie odpowiedzieli jednak na nasze pytania.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA