fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Żółte kamizelki wzywały policjantów do popełniania samobójstw. Śledztwo

AFP
Prokuratura w Paryżu wszczęła śledztwo po tym, jak uczestnicy manifestacji "żółtych kamizelek" w weekend wzywali funkcjonariuszy policji do popełniania samobójstw.

Żółte kamizelki 23. weekend z rzędu wyszły w sobotę na ulice Paryża. Manifestacja została zatrzymana na historycznym na 23 kolejną sobotę w ten weekend, stawiając czoła policji na historycznym Placu Republiki, gdzie uczestnicy manifestacji skandowali w kierunku mundurowych, by "popełnili samobójstwo". Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner szybko potępił ten incydent.

W niedzielę prokuratura paryska wszczęła dochodzenie w sprawie "pogardy dla osoby sprawującej władzę publiczną".

Temat, który w slogany ubrały "żółte kamizelki", jest we Francji mocno drażliwy. Systematycznie rośnie tam bowiem liczba samobójstw policjantów. Tylko w tym roku życie odebrało sobie już 28 funkcjonariuszy - informuje Służba Informacji i Komunikacji Policji, cytowana przez kanał France 24.

Takie statystyki oznaczają, że co cztery dni dochodzi do jednego samobójstwa policjanta. Dane te są wysokie w porównaniu z poprzednimi latami i stanowią rosnące źródło obaw dla związków policyjnych.

W ciągu ostatniej dekady we Francji odnotowano średnio 44 samobójstwa rocznie, popełniane przez funkcjonariuszy organów ścigania. Najgorszy w ujęciu rocznym był 2014 rok - wówczas doszło do 55 samobójstw. Teraz w cztery miesiące jest już przeszło połowa tej liczby.

- Osiągnęliśmy konwulsję nienawiści. Te słowa są niedopuszczalne i nieakceptowalne - powiedział AFP Frédéric Lagache, dyrektor głównego związku policyjnego Francji. - To obraza dla wszystkich policjantów, którzy zginęli, dla ich rodzin i całej instytucji - zauważył.

Według oficjalnych statystyk, w 2018 roku wskaźnik samobójstw policji we Francji był o 36 procent wyższy, niż w całej populacji. Szacuje się, że każdego roku w kraju dochodzi do 14 samobójstw na 100 tys. mieszkańców.

Źródło: rp.pl / AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA