fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Protest policjantów. Związkowcy porozumieli się z MSWiA

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji doszło do porozumienia z protestującymi policjantami.

Funkcjonariusze walczyli o podwyżki. Zaczęło się od protestów policjantów pracujących na ulicach - wykonujących najcięższą pracę, a najgorzej opłacanych - twierdzą policjanci. Inni dołączyli do nich w ramach solidarności zawodowej, choć część z nich przyznaje, że to była najtrudniejsza decyzja w ich karierze zawodowej.

Spotkanie w budynku ministerstwa rozpoczęło się dziś po południu. Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów powiedział, że po stronie resortu widać chęć porozumienia.

- Rozmowy trwają, szukamy wspólnego języka. Powiem nawet więcej. Być może znaleźliśmy już ten wspólny język. Nic więcej w tej chwili nie mogę powiedzieć - mówił w ciągu dnia asp. sztab. Rafał Jankowski.

Po 22 szef MSWiA Joachim Brudziński i przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów wspólnie wystąpili na konferencji prasowej. 

- Przekraczając próg w MSWiA, nie miałem zbyt dużej nadziei, że o godz. bez mała 22 będę trzymał w ręku porozumienie - powiedział Jankowski. Podkreślił, że osiągnięte porozumienie jest najlepszym możliwym, jakie można było wynegocjować. 

- Wydaje mi się, że dzisiaj zaczęliśmy ten prawdziwy i rzeczywisty dialog. Nie przypominam sobie momentu, żeby strona społeczna podpisała tak dobre dla tysięcy polskich funkcjonariuszy porozumienie - dodał.

Policjanci na L4

W ramach protestu policjanci brali zwolnienia lekarskie, by nie odbywać służby. O porozumienie apelował Komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

"Z perspektywy doświadczeń i dzisiejszego postrzegania polskiej Policji jako kręgosłupa bezpieczeństwa wewnętrznego Polski chcę podkreślić, że zawsze będę z policjantami i zawsze będę ich wspierał i podejmował wszelkie możliwe działania dla poprawy ich sytuacji" - zapewniał w liście, który ukazał się na stronie policji.

Szymczyk przekazał wczoraj, że MSWiA proponuje policjantom podwyżki wynoszące 562 zł w 2019 roku oraz 100-procentową odpłatność za pierwsze 30 dni zwolnienia lekarskiego i zniesienie progu 55 lat życia do nabycia prac emerytalnych. 

Jutro w Sejmie posłowie wysłuchają informacji Brudzińskiego na temat sytuacji w Policji i działań, jakie MSWiA podejmuje w tej sprawie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA