fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

CBA w firmie, która wyceniała Ciech

Fotorzepa, Piotr Kala
Agenci CBA na polecenie prokuratury weszli do warszawskiej siedziby firmy ING Securities, która sporządzała wycenę Ciechu i zażądali wydania elektronicznych nośników, notatek i korespondencji prowadzonej z Ministerstwem Skarbu - ustaliła „Rzeczpospolita”.

- Rzeczywiście, w tym tygodniu dokonano przeszukań w firmie, która przeprowadzała wycenę Ciechu. Funkcjonariusze CBA działali na a polecenie prokuratora prowadzącego śledztwo w sprawie prywatyzacji tego przedsiębiorstwa - potwierdza "Rzeczpospolitej" Waldemar Tyl, wiceszef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Pytany o jaką firmę chodzi, nie ujawnia.
 
Jednak z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że chodzi o firmę  ING Securities. Funkcjonariusze CBA w środę weszli do jej warszawskiej siedziby z prokuratorskim żądaniem wydania rzeczy. Wskazali precyzyjnie co ich interesuje. I tak: zażądali wydania elektronicznych nośników informacji oraz komputerów, z jakich korzystali pracownicy firmy prowadzący korespondencję z resortem skarbu w sprawie dotyczącej wyceny Ciechu. Ponadto zażądali wydania poczty elektronicznej oraz danych z systemu informatycznego wykorzystywanego przez ING Securities, które dotyczyły współpracy z Ministerstwem Skarbu w zakresie wezwania KI Chemistry (to firma, która kupiła akcje Ciech - red.).

Agenci CBA domagali się także wydania wszystkich wytworzonych wersji materiału "Prezentacji dla Ministerstwa Skarbu" - to kluczowy dokument, który dotyczył wyceny Ciechu , oraz materiałów i dokumentów wewnętrznych, które posłużyły do przygotowania tejże prezentacji.

Co jeszcze interesowało śledczych?

Według naszych informacji zażądali również wydania wszystkich materiałów i dokumentów dotyczących współpracy z resortem skarbu, w tym pełnej korespondencji pomiędzy ING Securities a resortem, analiz, opracowań i notatek ze spotkań z przedstawicielami ministerstwa skarbu dotyczących sprawy Ciechu.

Po co śledczym te materiały?

Jak wynika z informacji "Rzeczpospollitej" śledczy mają wątpliwości dotyczące przygotowań do negocjacji w sprawie sprzedaży Ciechu i tego, co działo się wokół wyceny chemicznego giganta przez ING Securities.

- Są poszlaki wskazujące na to, że kiedy firma w danej wersji wyceny podawała określoną wartość Ciechu, to ze strony Ministerstwa Skarbu pojawiały się sugestie, że ta wycena jest za wysoka. Wtedy firma miała ją korygować - mówi nam osoba znająca sprawę z wymiaru sprawiedliwości.

Aby ustalić czy istniały różne wersje wycen, ile takich wersji było, jak wyglądała w tym zakresie korespondencja firmy z resortem skarbu, do urzędnicy ministerstwa sugerowali - śledczy uznali, że konieczna jest analiza materiałów, których wydania zażądali.
Czy wszystko czego chcieli śledczym udało się uzyskać. Będzie wiadomo dopiero po zapoznaniu się z zabezpieczonymi nośnikami i materiałami.

Od 2014 r. Prokuratura Apelacyjna w Warszawie i CBA badają, czy przy sprzedaży Ciechu doszło do nadużyć i korupcji ze strony urzędników resortu skarbu. Śledztwo wszczęto w oparciu o materiały wyłączone z afery taśmowej – rozmowy wiceministra skarbu Rafała Baniaka z Piotrem Wawrzynowiczem – lobbystą przedstawiającym się jako współpracownik Kulczyka, podsłuchanej w restauracji Sowa & Przyjaciele. W jej trakcie miała paść sugestia o łapówce.

Resort skarbu zapewniał, że prywatyzacja była transparentna, a firma KI Chemistry wydała oświadczenie, w którym zapewnia o uczciwości zakupu i przypomina m.in.że wraz z Ciechem przejęła jego olbrzymie zadłużenie.

Wątpliwości wobec udziału ING Securities w wycenie Ciechu miała także Najwyższa Izba Kontroli. Jak pisaliśmy kilka dni temu kwestionowano także wybór doradcy do wyceny wartości akcji – firmy ING Securities. Grupa ING była bowiem akcjonariuszem Ciech (OFE ING miał 8,65 proc. akcji). Kontrolerzy ocenili, że resort wybrał doradcę, „nie biorąc pod uwagę potencjalnej możliwości konfliktu interesów”.

„Działanie MSP zmierzało do wskazania przez doradcę niższej wyceny akcji”, co miało „uzasadnić pozytywną odpowiedź” ministra na wezwanie – czytamy w raporcie.

Jak twierdziła Izba, ING Securities mógł być zainteresowany tym, by skarb państwa odpowiedział na wezwanie. W raporcie napisano, że analityk ING Banku w analizie z 17 stycznia 2014 r. (dwa miesiące przed wezwaniem) przedstawił dla akcji Ciech rekomendację „kupuj” z ceną docelową 38,90 zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA