Terapie na miarę pacjentów

Pacjenci w Polsce i na Węgrzech później zyskują dostęp do nowoczesnych terapii hematologicznych niż chorzy w Europie Zachodniej – wynika z debaty eksperckiej.

Aktualizacja: 15.12.2016 21:57 Publikacja: 15.12.2016 19:02

Terapie na miarę pacjentów

Foto: 123RF

Robert Plisko, ekonomista i prezes Health Technology Assessment Consulting, przypomniał, że w ciągu ostatnich pięciu lat w Polsce wydatki na refundację leków nie wzrosły, dlatego nowoczesne terapie z takim trudem stają się dostępne dla chorych. Innym problemem jest długa droga, zanim lek znajdzie się w refundacji. Kolejna bariera to cena: jeśli roczna terapia przekracza trzykrotność PKB na osobę (ok. 104 tys. zł), lek ma znikome szanse na refundację.

Eksperci podkreślali, że warto dać szansę leczenia nowymi terapiami zwłaszcza pacjentom, którzy do tej pory nie mieli skutecznego leczenia. Przykładem jest przewlekła białaczka limfocytowa. – U niewielkiej grupy chorych z tzw. delecją ramienia chromosomu 17p prowadzenie standardowych terapii nie daje efektu. Zastosowanie drobnocząsteczkowych terapii celowanych zmienia niekorzystne rokowania, to wręcz terapie przełomu – przekonywał prof. Wiesław Jędrzejczak, krajowy konsultant ds. hematologii. Nowe leki są już dostępne w Czechach, na Słowacji i Węgrzech. W Polsce – nie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Ochrona zdrowia
Łukasz Jankowski, NIL: Po 2032 roku będziemy kształcić więcej lekarzy niż potrzeba
Ochrona zdrowia
Szpital nie powinien zarabiać
Ochrona zdrowia
NFZ to najtańszy płatnik publiczny w Europie, ale nie ma powodów do dumy
Ochrona zdrowia
Wiceprezes NFZ: Popieram częściowe zamrożenie płac w ochronie zdrowia
Ochrona zdrowia
Opieka koordynowana na pół gwizdka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama