Sędziowie i sądy

Projekt ustawy o jawności życia publicznego wymusił na sędziach "Iustitii" szybsze zebranie

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” podjął uchwałę o zwołaniu XXIII Zwyczajnego Zebrania Delegatów.

Władze stowarzyszenia tłumaczą, iż początkowo planowały przeprowadzenie zebrania w kwietniu 2018 roku, jednak przygotowywany przez rząd projekt ustawy o jawności życia publicznego wymusił przyspieszenie jego terminu. – Jeżeli bowiem wskazana ustawa wejdzie w życie w obecnym brzmieniu, sędziowie zostaną pozbawieni możliwości zasiadania w Zarządzie oraz Komisji Rewizyjnej SSP „Iustitia". Aby tego uniknąć konieczna jest zmiana statutu naszego stowarzyszenia – czytamy na stronie internetowej „Iustitii".

Przypomnijmy, iż zgodnie z projektem sędziowie nie będą mogli zasiadać w organach zarządzających stowarzyszeń lub fundacji, które prowadzą lub mogą prowadzić działalność gospodarczą.

"Iustitia" informuje, iż obecnie prace nad projektem zmian statutu są już na ukończeniu i w najbliższym czasie projekt ten zostanie rozesłany do oddziałów.

W programie zebrania oprócz zmian w statucie znalazł się też punkt dotyczący rozpoznania odwołania wiceministra Łukasza Piebiaka od uchwały zebrania członków Oddziału w Warszawie o wykluczeniu go ze stowarzyszenia.

Zebranie odbędzie się w dniach 9–11 lutego 2018 r. w Mszczonowie koło Warszawy.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL