Iustitia: upolityczniona KRS instrumentalnie wykorzystała konstytucję

Organ pełniący funkcję Krajowej Rady Sądownictwa nie posiada legitymacji środowiska sędziowskiego. Potwierdziło to kilkadziesiąt zgromadzeń i zebrań sędziów, a także wyniki ogólnokrajowych ankiety i referendum, przeprowadzonych w tej sprawie - stwierdził Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” we wczorajszej uchwale.

Publikacja: 12.12.2018 11:04

KRS

KRS

Foto: YouTube

Zarząd "Iustitii" przytacza wyniki głosowania przeprowadzonego wśród sędziów: około 90 proc. z ich uważa, że obecna KRS, wybrana w całości przez polityków wbrew postanowieniom konstytucji, nie wykonuje swojej konstytucyjnej funkcji, czyli stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

"Organ ten nie reaguje na bezprawne działania rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego zastępców, które dotyczą wypowiedzi sędziów w mediach, krytycznych wobec szkodliwych zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości, a także dotyczących okoliczności wydania przez sędziów orzeczeń - pytań prejudycjalnych do TSUE. Te zaniechania należy ocenić jako przyzwolenie organów związanych z Ministrem Sprawiedliwości-Prokuratorem Generalnym na tworzenie „chilling effect" wobec sędziów" - głosi uchwała.

Według władz "Iustitii" bardzo poważne zastrzeżenia sędziów budzi sposób procedowania organu pełniącego funkcję KRS, ignorowanie opinii organów samorządu sędziowskiego przy awansach sędziów, odrzucanie wyróżniających się bardzo dobrą pracą sędziów, a rekomendowanie do nominacji sędziów z przeciętnymi albo słabymi wynikami pracy, również samych siebie.

Zarząd Stowarzyszenia skrytykował też wystąpienie przez "organ pełniący funkcję KRS"  do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP wyboru sędziów przez polityków.

"W sposób instrumentalny wykorzystano konstytucyjne uprawnienie Krajowej Rady Sądownictwa, aby w wyniku tego postępowania, wbrew wnioskom zawartym w treści skargi, potwierdzić legalność wyboru członków tego organu" - czytamy w uchwale. - "Wybrana przez tę samą większość parlamentarną i pełniąca obowiązki Prezesa Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, już wyznaczyła rozpoznanie tej sprawy na dzień 3.01.2019 r. Mimo tego oraz uchwał sędziowskich zgromadzeń i apeli stowarzyszeń o wstrzymanie się z procedurami awansowymi do czasu rozpoznania przez TSUE pytań prejudycjalnych, organ pełniący funkcję Krajowej Rady Sądownictwa kontynuuje postępowania i ocenia kandydatów do awansu w celu przedstawienia ich Prezydentowi do nominacji."

Władze "Iustitii" podkreślają w uchwale, że sposób powołania i awansowania sędziów może mieć bardzo poważne konsekwencje w przyszłości, ponieważ orzeczenia wydane przez osoby powołane w wadliwej procedurze mogą być skutecznie kwestionowane.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr