fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Rzecznik dyscyplinarny: zachowanie sędziego Tulei wykracza poza granice niezawisłości

Sędzia Igor Tuleya
Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
Opublikowane korespondencję Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędziego Piotra Schaba z Komitetem Obrony Sprawiedliwości, który sformułował krytykę wobec działań Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego w sprawie sędziego Igora Tulei.

Chodzi o pismo Komitetu Obrony Sprawiedliwości z 5 grudnia, w którym stwierdzono, że "działania Zastępców Rzecznika Dyscyplinarnego wobec SSO Igora Tulei stanowiły rażące naruszenie obowiązujących przepisów prawa, a w konsekwencji także pogwałcenie praw człowieka i standardów demokratycznego państwa prawa".

W odpowiedzi sędzia Piotr Schab wskazuje, że "uporczywość działań wobec SSO Igora Tulei" jest wyłącznie konsekwencją aktywności sędziego, która - wedle wyników wstępnej analizy jego zachowań - przeprowadzonej przez Zastępców Rzecznika Dysycplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych ma charakter manifestacji politycznej.

Jak czytamy dalej, "zachowanie to wykracza radykalnie poza granice niezawisłości sędziowskiej (...), a aktywność o kontacjach politycznych nie znajduje racji w regulacjach prawnych, stanowiących fundament sędziowskiej pracy orzeczniczej".

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych podkreśla, że wobec sędziego Igora Tulei nie sformułowano zarzutów dyscyplinarnych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA