fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Ważne zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych - projekt

Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski
Sądy, prokuratury, komornicy i notariusze będą częściej kontaktować się ze sobą mailowo.

Minister sprawiedliwości przygotował zmiany w regulaminie urzędowania sądów powszechnych po nowelizacji procedury karnej i cywilnej, do których ostatnio doszło. Projekt trafił do Rządowego Centrum Legislacji.

Co proponuje minister? Wyłącza z losowego przydziału spraw sprawy wszczynane z urzędu na zarządzenie sędziego. Wprowadza także zasadę większościowego decydowania w wydziale o potencjalnej specjalizacji poszczególnych sędziów oraz rozwiązanie pozwalające uwzględnić ponowne przydzielenie tej samej, wadliwie zakreślonej sprawy w dalszym losowaniu.

Czytaj też: Postępowanie cywilne i karne: wszyscy mają być zadowoleni z tych nowelizacji

W noweli rozporządzenia uwzględniono potrzebę najszybszej wymiany informacji między sądami, prokuraturami, organami administracji publicznej, komornikami i notariuszami – drogą mailową.

Posiedzenia przygotowawcze będą się mogły odbywać nie tylko w sali rozpraw, ale też w innych pomieszczeniach (np. gabinecie sędziego).

Proponuje się także możliwość wyłączenia sędziów obciążanych sprawami wielotomowymi od przydziału kolejnych spraw tego rodzaju na wszystkie kategorie spraw (a nie, jak dotąd, tylko w sprawach karnych). Prezesa sądu będzie mógł wyłączyć prezes sądu wyższej instancji.

Dyrektorzy w sądach będą odpowiedzialni za koordynację wykorzystywania sal rozpraw. Raz na kwartał przekażą prezesom, jak to wykorzystywanie sal wygląda. Z kolei referent sprawy w przedmiocie nadzoru nad egzekucją z nieruchomości po zmianach będzie rozpoznawał skargi na czynność komornika w tych postępowaniach.

Etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA