Monika Frąckowiak od 2007 r. jest sędzią w Sądzie Rejonowym Poznań Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, orzeka w sprawach cywilnych. Jest też członkinią zarządu wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". We wrześniu jako trzecia, po szefie "Iustitii" Krystianie Markiewiczu oraz przewodniczącym Komisji Rewizyjnej tego Stowarzyszenia Bartłomieju Staroście, odmówiła stawiennictwa na wezwania rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych.

W środę 23 października 2019 r. Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych sędzia Przemysław W. Radzik wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędzie Frąckowiak, i przedstawił jej zarzuty popełnienia 37 przewinień dyscyplinarnych. Miały one polegać "na każdorazowo oczywistej i rażącej obrazie przepisów kodeksu postępowania cywilnego - art. 329 kpc poprzez sporządzanie uzasadnień do uprzednio wydanych orzeczeń z przekroczeniem ustawowego terminu i bez usprawiedliwienia takich naruszeń".

Rzecznik wyjaśnia w komunikacie, że zarzuty dotyczą spraw, w których sędzia z Poznania "nie występowała do Prezesa Sądu o przedłużenie terminu do sporządzenia uzasadnienia i w których nieusprawiedliwiona nieterminowość w sporządzaniu uzasadnień orzeczeń wynosiła ponad 30 dni oraz spraw, w których mimo uzyskanego przedłużenia terminu na sporządzenie uzasadnienia na dalszy czas oznaczony, obwiniona nie sporządzała uzasadnień w prolongowanym terminie". - W najkrótszym ze stwierdzonych przypadków, okres przekroczenia terminu do sporządzenia uzasadnienia wynosił 21 dni, natomiast w najdłuższym111 dni - wskazuje Przemysław W. Radzik.

Podkreśla, że przewinienia służbowe spowodowały ewidentny uszczerbek dla szeroko rozumianego dobra wymiaru sprawiedliwość, godząc w jego powagę, a ponadto narażając strony na negatywne skutki związane z koniecznością oczekiwania na ostateczne zakończenie postępowania.

W kwietniu 2019 r. Rzecznik Dyscyplinarny skierował do sądu wniosek w sprawie sędzi Frąckowiak. Dotyczył on 172 zarzutów dyscyplinarnych związanych przede wszystkim z nieusprawiedliwioną nieterminowością w sporządzaniu uzasadnień orzeczeń (168 zarzutów).