fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Prezes TSUE Koen Leanerts w piątek w Polsce

Koen Lenaerts
YouTube
23 sierpnia br. prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjedzie do Polski.

Leanerts odwiedzi Polskę na zaproszenie ministerstwa sprawiedliwości i będzie uczestniczył w obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. 23 sierpnia 2019 r. przypada 80. rocznica paktu Ribbentrop-Mołotow zawartego między Trzecią Rzeszą a Związkiem Sowieckim.

Wydarzenie ma mieć miejsce w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Podczas obchodów przewidziana jest debata.

Przypomnijmy, że prezes TSUE stoi na stanowisku, że trybunał to kręgosłup, na którym opiera się cały porządek prawny UE, a państwa członkowskie powinny się z nim liczyć. Te same zasady zdaniem Lenaertsa tyczą się sędziów.

– Dialog między sądami w całej UE opiera się na wzajemnym zaufaniu i założeniu, że sądy krajów członkowskich są równe z perspektywy prawa unijnego, a unijni sędziowie niezawiśli i bezstronni. Nie mogą być na nich wywierane naciski zewnętrzne ani ze strony władzy, czy to ustawodawczej czy wykonawczej, ani ze strony innych grup, jak media, politycy, grupy interesu, np. inwestorzy. Sędzia ma obowiązek utrzymywać równy dystans wobec wszystkich stron postępowania i nie faworyzować żadnej z nich, na tym polega zasada bezstronności. Tylko wtedy będzie mógł orzekać zgodnie z literą prawa – uważa Lenaerts.

Źródło: rp.pl/TVN24/DW
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA