fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Dyscyplinarki polskich sędziów: Nowa Komisja też z Timmermansem

Frans Timmermans
Fotorzepa, Robert Gardziński
Jesienną ofensywę praworządności zapowiadają Komisja Europejska i Finlandia. Na stole obrad znów Polska.

W czwartek ministrowie ds. europejskich państw UE wysłuchali sprawozdania Fransa Timmermansa o stanie praworządności w Polsce.

– Niestety, nie mam dobrych informacji – powiedział, dodając, że KE nie jest zadowolona z odpowiedzi polskiego rządu w sprawie środków dyscyplinarnych wobec sędziów. Rozpoczął się drugi etap procedury o naruszenie unijnego prawa. – Jeśli będzie trzeba, nie zawahamy się przed skierowaniem sprawy do TSUE – mówił. Za pozytywne uznał orzeczenie Trybunału ws. wieku emerytalnego sędziów SN. – To przełomowy werdykt. Mówi, że państwa UE mogą suwerennie przeprowadzać reformy sądownictwa, ale muszą przestrzegać traktatów.

W czasie spotkania ministrów padły też propozycje wzmocnienia instrumentów praworządności, m.in. wprowadzenie dorocznego mechanizmu oceny państw Unii. Mówiono też o pełnym porozumieniu z prezydencją fińską. To pierwsza, która traktuje ten temat jako priorytet. Potwierdziła to fińska minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen. Chce we wrześniu zorganizować pierwsze wysłuchanie dotyczące praworządności na Węgrzech, w ramach procedury art. 7 oraz czwarte już wysłuchanie na temat Polski.

– Biorąc pod uwagę, że sprawa toczy się dzisiaj w TSUE, wartość dodana takiego wysłuchania jest bardzo niska. Zagadnienia prawne i konflikty natury prawnej powinny być rozwiązywane nie instrumentami politycznymi, tylko prawnymi. To jest właściwa droga postępowania w przypadku kontrowersji prawnych – ocenił Konrad Szymański, sekretarz stanu ds. europejskich. Jednak Finowie, stojący dziś na czele UE, i Komisja uważają, że wyroki to tylko część procesu. Finlandia chce też dyskusji o nowych propozycjach Komisji. Ponadto do końca roku chce osiągnąć porozumienie ws. budżetu UE na lata 2021–2027, którego elementem będzie mechanizm wiążący unijne fundusze z praworządnością, a konkretnie z niezależnością sądownictwa.

– Nowa Komisja będzie w walce o praworządność równie zaciekła, konkretna, klarowna i zdecydowana jak obecna. Gdyby miało być inaczej, nie zgodziłbym się być jej częścią – powiedział Frans Timmermans. Według niego Ursula von der Leyen, nowa szefowa KE, która urząd obejmie prawdopodobnie 1 listopada, zarówno w wystąpieniach publicznych, jak i w rozmowach z nim zapewniała, że będzie kontynuowała kurs w sprawie praworządności.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA