fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PiS przyśpiesza z nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Większość sejmowa PiS przyśpiesza z nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym i nieco ustępuje, zachowując jednak możność jego blokowania.

O północy ze środy na czwartek sejmowa Komisja Sprawiedliwości przyjęła projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, a w przyszłym tygodniu ma być jej drugie, a może i trzecie czytanie w Sejmie.

PiS nie kryje, że to kolejna ustawa naprawcza. Pierwszą TK storpedował wyrokiem z 9 marca jako wiążącą mu ręce, i trudno powiedzieć, jaki będzie los tej, gdyż sędziowie z rekomendacji PiS nadal są w mniejszości (na 12 orzeka tylko trzech). Faktem jest zaś, że projekt jest łagodniejszy od poprzedniego, uwzględnia w części zalecenia Komisji Weneckiej.

Ustawa wprost mówi, że po jej wejściu w życie, co ma nastąpić po 14 dniach od ogłoszenia, opublikowane byłyby wyroki wydane przez TK od 10 marca, a jest ich już 17 – wśród nich kilka uchylających jakieś przepisy, choć o drugorzędnym znaczeniu. Regulacja ta usunęłaby jeden z najbardziej drażliwych elementów sporu dotyczącego TK.

Nie będzie opublikowany wyrok z 9 marca, ale po uchwaleniu nowej ust...

REKLAMA
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA