Ministerstwo Sprawiedliwości o wyroku ws. sędziów: ETPC kieruje się polityką i ideologią

Nie ma żadnych podstaw merytorycznych, nie jest oparty na prawie i konwencjach międzynarodowych, lecz stanowi wyraz niedopuszczalnego upolitycznienia Trybunału - tak wtorkowe orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skomentowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Aktualizacja: 30.06.2021 06:11 Publikacja: 29.06.2021 16:43

Ministerstwo Sprawiedliwości o wyroku ws. sędziów: ETPC kieruje się polityką i ideologią

Foto: Fotorzepa / Andrzej Bogacz

mat

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakwestionował podjętą w styczniu 2018 r. decyzję o odwołaniu ówczesnych wiceprezesów Sądu Okręgowego w Kielcach. Decyzje sędziowie Alina Bojara i Mariusz Broda otrzymali faksem na mocy nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych z 12 lipca 2017 roku.

Trybunał uznał, że Polska naruszyła Konwencję Praw Człowieka. Nakazał zapłacić sędziom 20 tys. euro.

- Trybunał absurdalnie uznał, że pełnienie przez sędziego administracyjnej funkcji wiceprezesa sądu, związanej z dodatkiem do wynagrodzenia, jest prawem człowieka gwarantowanym Konwencją - wskazano w oświadczeniu opublikowanym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak zaznaczono, sędziowie Alina Bojara i Mariusz Broda nie zostali pozbawieni funkcji orzeczniczych, ale jedynie stanowiska wiceprezesa. - Tego typu zmiany organizacyjne, związane z obsadą stanowisk w sądach, były przeprowadzane w okresie rządów PO-PSL i wcześniej - przypomniano.

Zdaniem resortu sprawiedliwości, wtorkowy wyrok stanowi niebezpieczny precedens, gdyż "może zapoczątkować taką linię orzeczniczą, która nonsensownie zmodyfikuje zagwarantowane w Konwencji wolności poprzez objęcie zakresem praw człowieka również prawa do zachowania konkretnej funkcji w organach władzy publicznej".

W oświadczeniu stwierdzono także, że "Trybunał podjął wobec Polski decyzję nacechowaną politycznie." - To, niestety, kolejny przykład, że instytucja ta zamiast prawem i konwencjami coraz częściej kieruje się polityką i ideologią, czego dowodem są wyroki wskazujące na szerokie dopuszczenie aborcji, możliwość małżeństw osób tej samej płci oraz adopcji przez nie dzieci - wskazano.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne