Wcześniej Izrael ostrzegał władze Syrii, by te nie kontynuowały ofensywy w kierunku wiosek zamieszkanych przez Druzów – wyznawców synkretycznej religii wywodzącej się z islamu, w której można jednak znaleźć wpływy gnostycyzmu, chrześcijaństwa i lokalnych wierzeń. W Syrii mieszka ok. 700 tys. Druzów. Druzowie opierają swoją tożsamość etniczną właśnie na wyznawanej religii.
Jest oświadczenie premiera i ministra obrony Izraela po ataku na Damaszek
Do uderzenia Izraela na Damaszek doszło kilka dni po starciach pomiędzy prorządowymi syryjskimi bojownikami a bojownikami Druzów w pobliżu syryjskiej stolicy. W walkach zginęły lub zostały ranne dziesiątki osób.
Jak pisze AP, atak izraelskiego lotnictwa na Damaszek, na cele w pobliżu pałacu prezydenckiego, ma być ostrzeżeniem dla nowych władz Syrii, zdominowanych przez sunnitów z Hajat Tahrir asz-Szam – organizacji wywodzącej się z grup dżihadystycznych – by ci nie podejmowali działań przeciwko Druzom. Sunnici z Hajat Tahrir asz-Szam przejęli władzę w Syrii pod koniec 2024 roku, po błyskawicznej ofensywie zakończonej upadkiem reżimu Baszara el-Asada.
Czytaj więcej
Siły Obronne Izraela zabiły „kilku uzbrojonych terrorystów”, którzy ostrzelali izraelskich żołnie...
W czwartek lider duchowy syryjskich Druzów, szejk Hikmat al-Hijri, ostro skrytykował władze w Damaszku za działania, które określił mianem „nieusprawiedliwionego ludobójczego ataku” na Druzów.