fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Łukasz Piebiak nie wraca do sądu. Dostał posadę w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości

Łukasz Piebiak
Fotorzepa/ Piotr Guzik
Były wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, któremu kończy się urlop dla poratowania zdrowia, nie wróci do orzekania w Sądzie Rejonowym w Warszawie. Jak donosi Onet, przez rok ma pracować w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości - jednostce podległej ministrowi Zbigniewowi Ziobrze.

Onet przypomina, że Łukasz Piebiak to główny bohater  afery hejterskiej, zdymisjonowany po jej opisaniu przez ten portal w sierpniu 2019. Jako wiceminister miał koordynować akcje oczerniania sędziów krytycznych wobec tzw. dobrej zmiany w sądownictwie. Wykonaniem w mediach społecznościowych i TVP zajmować się miała grupa współpracowników z resortu i kobieta znana jako "Emi".

Śledztwo ws. afery hejterskiej wciąż  prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie. Dotyczy ono "przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych pełniących funkcje w Ministerstwie Sprawiedliwości poprzez niedopuszczalne przetwarzanie danych osobowych, co stanowiło działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego".

Czytaj też:

Kiedy Łukasz Piebiak wróci do orzekania w sądzie

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak złożył dymisję

Kim jest Łukasz Piebiak?

W styczniu 2020 r. Piebiak otrzymał (za zgodą ministra Ziobry) półroczny urlop dla poratowania zdrowia. Na początku maja  zapowiedział, że w czerwcu zamierza wrócić do orzekania w warszawskim Sądzie Rejonowym dla Miasta Stołecznego Warszawy. Jak mówił dziennikarzom, afera hejterska była atakiem na wynik wyborczy Zjednoczonej Prawicy i na Zbigniewa Ziobrę.

4 czerwca do Sądu Rejonowego dla Miasta Stołecznego została wysłana decyzja o delegowaniu Łukasza Piebiaka na rok do Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości - jednostki podległej ministrowi sprawiedliwości. Według Onetu, musiał ją podjąć albo osobiście Zbigniew Ziobro, albo odpowiedzialna za sądownictwo wiceminister Anna Dalkowska. Nikt z resortu sprawiedliwości nie odpowiedział na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Czym zajmuje się IWS?  Na jego stronie internetowej jest informacja, że  prowadzi działalność naukowo-badawczą z zakresu tworzenia, stosowania, aksjologii i społecznego funkcjonowania prawa oraz zjawisk przestępczości i patologii społecznej.

Źródło: Onet
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA