fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

RPO publikuje wyroki Trybunału Konstytucyjnego usunięte z serwisu TK

Fotorzepa
Rzecznik Praw Obywatelskich zamieścił na swej stronie internetowej trzy wyroki Trybunału Konstytucyjnego, które zostały usunięte z Internetowego Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego Zbioru Urzędowego, dostępnych na stronie internetowej Trybunału.

O usunięciu nieopublikowanych wyroków TK poinformował w połowie maja sędzia prof. Stanisław Biernat, wiceprezes Trybunału Konstytucyjnego. Komentując to Mariusz Muszyński, który - jak informuje RPO - zajmuje w Trybunale stanowisko sędziego, na które został wybrany kto inny, stwierdził, że „co do tego, jaki charakter mają te rozstrzygnięcia, jest dyskusja, bo zostały one wydane z naruszeniem prawa. Ponieważ nie weszły one do systemu prawnego, bo nie zostały ogłoszone w Dzienniku Ustaw, to nie ma podstaw do tego, aby tkwiły w bazie orzecznictwa i komplikowały rzeczywistość prawną".

Czego dotyczą usunięte wyroki? Wyrok z 9 marca 2016 r. (sygn. K 47/15)  stwierdzał niekonstytucyjność noweli ustawy o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 roku. Wyrok z 11 sierpnia 2016 r. (sygn. K 39/16) dotyczył częściowej niekonstytucyjności ustawy autorstwa PiS o TK z lipca 2016 roku. Wyrok z 7 listopada 2016 r. (sygn. K 44/16) wydany został ws. przepisów o wyłanianiu kandydatów na prezesa TK. Ani rząd, ani PiS nie uznały tych rozstrzygnięć za wyroki. Decyzją premier Beaty Szydło nie zostały one opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina, że obowiązek publikowania orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego wynika z ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (artykuł 115 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 30 listopada 2016 r., Dz. U. z 2016 r., poz. 2072).

Zgodnie z tym przepisem Trybunał wydaje zbiór swoich orzeczeń w postaci elektronicznej. Publikuje tu orzeczenia wraz z uzasadnieniami i zdaniami odrębnymi. Zatem Trybunał ma obowiązek publikować swoje orzeczenia w Internetowym Portalu Orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego (IPO) oraz Orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego Zbiorze Urzędowym (OTK ZU) na stronie Trybunału.

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego usunięte z bazy na stronie Trybunału:

wnioskodawca: Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, 2 grupy posłów, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa

wnioskodawca: 2 grupy posłów, Rzecznik Praw Obywatelskich

wnioskodawca: grupa posłów

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA