fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE: Schab o dyscyplinarkach sędziów

Piotr Schab
rp.pl
- Prowadzenie czynności przez rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców zasadniczo nie uległo zmianie - mówił sędzia Piotr Schab, Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych.

Zdaniem sędziego nie ma większej wrażliwości na pewne sprawy, których nie mieli poprzednicy.

Schab podkreślił, że jako Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie nie kierował się inną wrażliwością, zasadami czy inną ocena przewinień dyscyplinarnych ze strony sędziów.

- Te kryteria jak sądzę są tożsame - powiedział.

Według rzecznika liczba postępowań dyscyplinarnych nie wzrosła znacząco, a sprawy i przewinienia sędziów nie uległy zmianie.

- Są to różnorodne sprawy – powiedział sędzia.

- Jesteśmy świadkami działań o charakterze politycznym i jesteśmy zobowiązani do przestrzegania miary, którą wytycza Konstytucja. Przepis art. 178 ust. 3 zabrania sędziom prowadzenia działalności o charakterze politycznym. To jest ta granica - powiedział ekspert.

- Jeżeli sędzia formuje krytykę takich działań organów państwa, które mają bezpośrednio przełożenie na uwarunkowania pracy orzeczniczej, to trudno mówić tu o przekroczeniu miary - dodał.

- Podejmujemy aktywność wówczas, gdy ta miara zostanie przekroczona i jest to ewidentne – nawiązał do sprawy sędziego Jęksy z Poznania.

Schab w #RZECZoPRAWIE

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA