W sprawie administracyjnej wystąpiło zagadnienie wstępne, podlegające rozstrzygnięciu przez sąd. Organ uznał jednak, że istnieje podstawa do jego rozstrzygnięcia we własnym zakresie, i skorzystał z tego uprawnienia. Zagadnienie wstępne zostało rozstrzygnięte przez niego w decyzji załatwiającej tę sprawę. Czy organ naruszył przepisy?

Nie. Zgodnie z art. 97 § 1 pkt 4 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) jedną z przesłanek uzasadniających zawieszenie postępowania jest sytuacja, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. W art. 100 k.p.a. przewidziano, że organ, który zawiesił postępowanie na tej podstawie, powinien równocześnie wystąpić do właściwego organu lub sądu o rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego. Może też wezwać stronę do wystąpienia o to w oznaczonym terminie, chyba że strona wykaże, że już zwróciła się w tej sprawie do właściwego organu lub sądu. Jeżeli jednak zawieszenie postępowania mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzkiego albo poważną szkodę dla interesu społecznego, organ załatwia sprawę, rozstrzygając zagadnienie wstępne we własnym zakresie. Dotyczy to także sytuacji, gdy strona – mimo wezwania – nie wystąpiła o rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego albo gdy zawieszenie mogłoby spowodować niepowetowaną szkodę dla strony. W tym ostatnim przypadku organ może uzależnić załatwienie sprawy od złożenia przez stronę stosownego zabezpieczenia.

W k.p.a. nie określono, w jakiej formie powinno nastąpić rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego przez organ we własnym zakresie. Niektórzy autorzy są zdania, że powinno mieć ono formę postanowienia. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 6 sierpnia 2014 r. (sygn. VI SA/Wa 116/14) użycie formuły „rozstrzygnięcie" wskazuje, że jest to czynność organu o charakterze władczym, czyli albo postanowienie, albo decyzja. Stwierdzono jednak, że takie „rozstrzygnięcie" zagadnienia wstępnego ma w przeważającej mierze walor merytoryczny, dotyczący istoty sprawy. Z przepisów k.p.a. nie wynika zaś zastrzeżenie dopuszczające wydawanie w takim przypadku postanowienia co do istoty sprawy. Sąd przyjął zatem, że rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego we własnym zakresie przez organ następuje w decyzji załatwiającej sprawę „główną" (tak również wyrok WSA w Warszawie z 5 listopada 2007 r., sygn. VI SA/Wa 1180/07).

podstawa prawna: art. 100 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 267 ze zm.)