Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 18.12.2016 10:30 Publikacja: 17.12.2016 23:01
Foto: ROL
Blisko 24 proc. obywateli, którzy zetknęli sie z sądami, twierdzi, że traktują ich przedmiotowo, a 13 proc., że sędzia w sali rozpraw zachowywał się niewłaściwie. To najnowsze badania przeprowadzone przez Sąd Okręgowy w Warszawie, dotyczą więc tylko sądów w stolicy i ich odbioru przez petentów. Badania zaprezentowano podczas poniedziałkowej konferencji, która odbyła się na Uczelni Łazarskiego.
Spotkanie podzielono na trzy panele. Dotyczyły relacji: sąd, obywatele i media. I budziły ogromne emocje. Podczas dyskusji sędziowie w większości przyznawali, że mogą zrobić więcej, by być lepiej zrozumianymi przez obywateli. Największa w tym rola profesjonalnych rzeczników prasowych, którzy nie boją się dziennikarzy i są profesjonalnie przeszkoleni. Wiele jest jeszcze do zrobienia – co do tego zgodni byli wszyscy uczestnicy konferencji. Dyskusje podobne do tej mają proces dochodzenia do dobrych relacji ułatwić. To dobry krok. Obywatel przychodzi do sądu po sprawiedliwość i taką powinien otrzymać. A po przegranym procesie rozumieć, dlaczego tak się stało. Jakie racje przeważyły, że sąd orzekł nie po jego myśli.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Politycy mówią: nauczyliśmy się funkcjonować bez Trybunału Konstytucyjnego. Ale czy na pewno lepiej jest grać be...
Problemem, z jakim mamy do czynienia na granicy polsko-niemieckiej, jest stwarzanie pozorów legalności działań t...
Posłowie mogli spokojnie "odpuścić" temat jawności płac wiedząc, że zajmie się nim resort rodziny, który szykuje...
Zbigniewa Ziobrę łatwo się krytykuje, dużo trudniej po byłym ministrze sprawiedliwości i jego „reformach” posprz...
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas