Czy dzieci mają prawo manifestować swoje poglądy? Pytanie nieprzypadkowe, bo wiele osób donosi, że podczas lekcji zdalnych nauczyciele zapowiadają negatywne konsekwencje wobec tych uczniów, którzy w swoich zdjęciach profilowych lub tłem ekranu nawiązują do haseł takich jak „strajk kobiet", czy „piekło kobiet". Sugeruje się ich karanie, a niekiedy także usunięcie z listy uczniów.
Warto zatem zastanowić się, czy osoby niepełnoletnie mają prawo mieć swoje poglądy, dzielić się nimi i oczekiwać, iż nie wpłynie to negatywnie na funkcjonowanie w ich podstawowym środowisku, czyli szkolnym.
Nauczyciel nie wykonuje swoich zadań z przypadku. Choć rzadko tak o tym myślimy, prowadząc lekcje, realizuje delegowane przez władzę państwową działania dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze i w tym obszarze ma obowiązek kierowania się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, postawę moralną i obywatelską z poszanowaniem godności osobistej ucznia (art. 5 ustawy–Prawo oświatowe...
Skorzystaj z unikalnej oferty na dostęp do specjalistycznych treści prawnych i ekonomicznych.
Pakiet rp.pl plus to ekskluzywne treści dla profesjonalistów, skorzystaj z:
- dostępu do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus;
- Prawnych treści premium, w tym: tygodników Dobra Firma: Podatki i Księgowość, Dobra Administracja, Rzecz o Prawie, Dobra Firma – Rachunkowość, Dobra Firma - Kadry i Płace, Dobra Firma – Biznes („Biznes w czasie Pandemii Covid19”);
- serwisu Legislacja;
- serwisu Wskaźniki i Stawki;
Dostęp do treści rp.pl - PAKIET PLUS nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej i raportów dla prenumeratorów.