Reklama
Rozwiń

Reforma sądownictwa: niegroźny falstart kongresowej deklaracji

Jak w ubiegłym tygodniu poinformowała „Rzeczpospolita", Naczelna Rada Adwokacka proponuje dokładne określanie przez sąd w zawiadomieniach o rozprawie, ile czasu będzie ona trwała. A Fundacja Court Watch Polska sugeruje m.in., jak bardziej uspołecznić opiniowanie przedstawianych prezydentowi kandydatów na sędziów.

Aktualizacja: 16.09.2017 16:39 Publikacja: 16.09.2017 16:15

I prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf (druga od lewej), rzecznik praw obywatel

I prezes Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzata Gersdorf (druga od lewej), rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar (trzeci od lewej), przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski (pierwszy z lewej), prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela (z prawej) oraz prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej prof. Koen Lenaerts (tyłem) podczas inauguracji Kongresu Prawników Polskich w Katowicach

Foto: PAP

Cieszy, że takie pomysły się pojawiają. Wreszcie debata nad usprawnieniem funkcjonowania, w konsekwencji wzrostem zaufania do wymiaru sprawiedliwości, przybiera autentycznie społeczny, rzekłbym: obywatelski charakter. Jeżeli jeszcze taki społeczny spontan zauważą rządzący gotów jestem przyznać, że w procesie stanowienia prawa dobra zmiana nadeszła.

Moje zadowolenie zakłóca jeden fakt. Nie słychać, by w rozsądnie nieodległym czasie miały pojawić się pomysły wspólnie wypracowane przez różne, jeśli nie wszystkie środowiska prawnicze. „Sądownictwo XXI w. powinno być przyjazne obywatelowi – proste i dostępne" – to cytat z uchwały Kongresu Prawników Polskich, który odbył się przed trzema miesiącami. Podmiotom posiadającym inicjatywę ustawodawczą Kongres deklarował zaangażowanie potencjału intelektualnego „stutysięcznej rzeszy prawników polskich oraz skupiających ich samorządów i stowarzyszeń".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Smutny obraz Trybunału Konstytucyjnego
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama