Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.06.2016 09:34 Publikacja: 05.06.2016 08:30
Foto: 123RF
Po ubiegłotygodniowym felietonie dotyczącym skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, przeczytałem Informację o działalności sądów administracyjnych w 2015 roku, opublikowaną przez Naczelny Sąd Administracyjny 18 kwietnia 2016 r. Kodeks postępowania administracyjnego traktuje szybkość załatwienia spraw rygorystycznie – „bez zbędnej zwłoki"; w przypadku sprawy wymagającej postępowania w ciągu miesiąca; w sprawie szczególnie skomplikowanej dwa miesiące. Znając powszechną praktykę urzędów stwierdziłem, ku mojemu początkowemu zdziwieniu, że w 2015 r. do wojewódzkich sądów administracyjnych wpłynęło zaledwie 6517 skarg na bezczynność organu i przewlekłe prowadzenie postępowania, podczas gdy na akty i inne czynności wpłynęło 77 012 skarg. Na przewlekłość przed NSA - 29 skarg (dwie uwzględnione), oraz 168 skarg (cztery uwzględnione) na przewlekłość postępowania przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi. To mało – czy dużo? Po przestudiowaniu tych danych zauważyłem, że myślę według standardów kanadyjskich. Jak wynika bowiem z Informacji, przyjęto w orzecznictwie, że nie można mówić o naruszeniu tego prawa, w sytuacji, gdy postępowanie sądowe trwa krócej niż rok, a sąd podjął czynności umożliwiające wyznaczenie rozprawy. Znajduję też Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie stwierdzające, że przewlekłe postępowanie to takie które trwa dłużej niż 12 miesięcy, chociaż z ustawy to nie wynika! To na licho w kodeksie terminy: „bez zbędnej zwłoki", "miesiąca" lub „dwa miesiące"! Pewnie musi być jakieś wyjaśnienie, ale ja go na pierwszy rzut oka nie dostrzegam. Reasumując - ustawy swoje, sądy swoje.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas