Anna Nowacka-Isaksson: Rząd rzuca wyzwanie słupom

Wprowadzono możliwość skazywania młodocianych przestępców na nowe kary: elektroniczny nadzór.

Aktualizacja: 24.01.2021 06:48 Publikacja: 24.01.2021 00:01

Anna Nowacka-Isaksson: Rząd rzuca wyzwanie słupom

Foto: Adobe Stock

1 stycznia 2021 r. w Szwecji weszła w życie ustawa, która ma położyć kres hochsztaplerstwu i niepłaconym mandatom, oraz rozporządzenie wprowadzające elektroniczny dozór dla niereformowalnych młodocianych przestępców.

Słupy, których się tu nazywa samochodowymi bramkarzami, zarejestrowani są jako właściciele wielu pojazdów. Poprzez wykorzystanie słupa faktyczny właściciel pojazdu nie musi ponosić żadnej odpowiedzialności za niepłacenie podatków i mandatów. Ten obowiązek bowiem spoczywa na zarejestrowanym właścicielu, czyli bramkarzu aut. Ten zaś nigdy nie płaci podatków ani nie ponosi żadnych kosztów. Słupami są bowiem osoby niedysponujące oficjalnie dochodami ani mieniem, które można by zająć. Państwo na tych oszustwach znacznie traci i góra długów np. z niezapłaconych mandatów ciągle rośnie. Jest też zupełnie możliwe, na co zwracała uwagę poseł opozycyjnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Boriana Aberg, zarejestrowanie słupa jako właściciela samochodu nawet bez jego wiedzy. Luki w prawie umożliwiają przestępcom zdobycie anonimowych pojazdów i używanie ich w kryminalnej działalności.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Podsłuchy praworządne. Jak podsłuchuje PO, to już jest OK
Opinie Prawne
Antoni Bojańczyk: Dobra i zła polityczność sędziego
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Likwidacja CBA nie może być kolejnym nieprzemyślanym eksperymentem
Opinie Prawne
Marek Isański: Organ praworządnego państwa czy(li) oszust?
Opinie Prawne
Marek Kobylański: Dziś cisza wyborcza jest fikcją