Czy minister Gut-Mostowy złamał ustawę antykorupcyjną?

Wiceminister rozwoju twierdzi, że udziały w spółkach oddał żonie. Problem w tym, że ma z nią wspólnotę majątkową.

Aktualizacja: 30.11.2020 12:25 Publikacja: 29.11.2020 19:01

Andrzej Gut-Mostowy (z prawej) kilka dni temu uczestniczył w rozmowach ze środowiskiem narciarskim,

Andrzej Gut-Mostowy (z prawej) kilka dni temu uczestniczył w rozmowach ze środowiskiem narciarskim, które protestowało przeciwko zamykaniu stoków.

Foto: Forum, Marcin Szkodziński

W oświadczeniu majątkowym złożonym 14 stycznia tego roku – tuż po objęciu stanowiska w rządzie – wiceminister Andrzej Gut-Mostowy wpisał (pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań), że w dwóch spółkach prawa handlowego posiada po 10 proc. udziałów i wkładu. Taki limit ustala ustawa antykorupcyjna.

Wedle ogólnodostępnych danych przed wejściem do rządu Gut-Mostowy miał w spółce jawnej Sabała w Zakopanem (należy do niej hotel na Krupówkach i karczma) 47 proc. wkładu. Kolejne 3 proc. posiadała jego żona Bożena, z którą ma wspólnotę majątkową. Razem małżonkowie posiadali 50 proc. W kolejnej spółce Witów Ski (stacja narciarska w Witowie na Podhalu) minister miał 299 udziałów (51 proc. – pakiet większościowy) wartych ponad 3 mln zł – najwięcej spośród wszystkich ośmiu wspólników.

Zapytaliśmy ministra, komu i kiedy odsprzedał udziały w spółkach, by osiągnąć ustawowe 10 proc. W piątek po południu otrzymaliśmy zaskakującą odpowiedź.

„W spółce z o.o. Witów Ski posiadam 10 proc. udziałów, co nie narusza zakazu posiadania więcej niż 10 proc. udziałów w kapitale zakładowym określonego w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Spółka Sabała jest natomiast spółką jawną, a sam fakt bycia wspólnikiem spółki jawnej nie stanowi naruszenia zakazów określonych przepisach powołanej ustawy. Dopuszczalny limit posiadanych udziałów i akcji nie dotyczy spółki jawnej" – tłumaczył Gut-Mostowy za pośrednictwem biura prasowego resortu.

Tyle że opinia wiceministra, że jako wspólnik spółki jawnej nie podlega ustawie antykorupcyjnej, kłóci się z danymi, które sam podał w oświadczeniu majątkowym ze stycznia tego roku. Minister Gut-Mostowy wpisał bowiem, że w obu spółkach, w tym jawnej Sabała, posiada wymagane 10 proc. Oświadczenie podpisał, wiedząc, że za kłamstwo może mu grozić do pięciu lat więzienia. Kiedy wytknęliśmy mu niekonsekwencję, w sobotę napisał, że „po zmianie umowy spółki z 13.01. zawartej notarialnie" jego wkłady w spółce jawnej Sabała wynoszą 10 proc. A większość posiadanego wkładu przekazał żonie. Podkreślił, że „wszystkie informacje w moich oświadczeniach majątkowych od 2005 roku jako posła, a także oświadczenie majątkowe jako sekretarza stanu ze stycznia 2020 są zgodne z prawdą i właściwymi przepisami. Stosowne organy i służby nie wnosiły zastrzeżeń".

Co stało się z większościowymi udziałami w kapitale zakładowym Witów Ski, które stopniały z 299 do 58 udziałów? Minister przyznaje, że „udziały darował żonie w formie aktu notarialnego". Teraz to Bożena Gut-Mostowy ma w stacji narciarskiej 51 proc. udziałów. Zapewnił też, że ani on, ani jego żona „nie ingerowali w proces podejmowania decyzji dotyczących branży narciarskiej".

Czy darowanie udziałów żonie, z którą ma się wspólność małżeńską, jest zgodna z ustawą antykorupcyjną? Gut-Mostowy twierdzi, że jej nie złamał.

„Przy ustalaniu limitu posiadanych udziałów w spółce z o.o. przez osobę zajmującą kierownicze stanowisko państwowe nie sumuje się ich z udziałami posiadanymi przez małżonka w tej samej spółce, również w przypadku gdy między małżonkami istnieje ustrój wspólności ustawowej małżeńskiej" – wyjaśnia „Rzeczpospolitej".

Tyle tylko, że prawnicy są odmiennego zdania. – W przypadku gdy prawa te były objęte wspólnością majątkową, to należy wyłączyć je z majątku wspólnego na rzecz majątku odrębnego małżonka. W mojej bowiem ocenie jeżeli funkcjonariusz będzie współwłaścicielem akcji (udziałów) lub będą one objęte wspólnością majątkowa jego i współmałżonka, to w przypadku przekroczenia wartości wskazanych w ustawie naruszy on zakaz – stwierdza dr hab. Jakub Jan Zięty, radca prawny.

CBA nie odpowiedziało nam, czy kontrowało majątek wiceministra w kwestii zrzeczenia się udziałów na rzecz żony.

Polityka
Papież Leon XIV. Polscy politycy ślą gratulacje
Polityka
Szymon Hołownia: Rafał Trzaskowski chce mnie zakneblować miłością
Polityka
Polscy miłośnicy Władimira Putina pomogą ambasadorowi Rosji
Polityka
Najnowszy sondaż. Jak sprawa mieszkania wpłynęła na preferencje wyborców?
Polityka
Jarosław Kaczyński kontra Donald Tusk. „Nie jest ze mną po imieniu”
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku