fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Oni będą rządzić gospodarką

Paweł Szałamacha, Mateusz Morawiecki i Krzysztof Tchórzewski
Fotorzepa
PiS przedstawił nowy rząd. Do resortów gospodarczych trafią eksperci. Ministerstwa siłowe obsadzą weterani IV RP.

Niezwykle silną pozycję zyskał Mateusz Morawiecki, dotychczasowy prezes BZ WBK. Będzie wicepremierem i pokieruje superresortem, czyli połączonymi ministerstwami Gospodarki oraz Rozwoju Regionalnego. Beata Szydło powiedziała, że ma koordynować całość polityki gospodarczej rządu.

Losy tej nominacji ważyły się do ostatniej chwili. Po pierwsze – przeciwne Morawieckiemu było wpływowe lobby polityków PiS kojarzonych ze SKOK. A po wtóre – Morawiecki chciał wejść do rządu na swoich warunkach. Spór był m.in. o to, czy zostanie mu podporządkowane Ministerstwo Skarbu.

Według informacji „Rz" Mateusz Morawiecki przedstawił PiS precyzyjny plan sfinansowania obietnic wyborczych – m.in. przy wykorzystaniu potencjału spółek Skarbu Państwa. Ostatecznie doszło do porozumienia z Dawidem Jackiewiczem, który od lat przygotowywał się do roli ministra skarbu. Jednak ten resort, jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, będzie „wygaszany".

– Celem nowej konstrukcji rządu jest realizacja wielkiego projektu, dzięki któremu Polska ma zyskać w oczach inwestorów – mówił prezes PiS.

Ministrem finansów zostanie polityk PiS Paweł Szałamacha, który w latach 2005 – 2007 był wiceministrem skarbu. Nominację w nowym resorcie energetyki dostanie Krzysztof Tchórzewski, jeden z najwierniejszych druhów Kaczyńskiego. Zresztą konstruując nowy gabinet, Kaczyński w dużej mierze oparł się na politykach, którzy byli w pierwszym rządzie PiS.

Najwyraźniej widać to w resortach siłowych. Szefem MON został Antoni Macierewicz, który dekadę temu był wiceministrem obrony. Zbigniew Ziobro ponownie zasiądzie w resorcie sprawiedliwości. Koordynatorem służb specjalnych zostanie Mariusz Kamiński, który tworzył CBA. Skąd te kontrowersyjne nominacje? Według naszych informacji Kaczyński uważa, że ten tercet daje gwarancje wprowadzenia zmian w sferze bezpieczeństwa bez oglądania się na słupki popularności i przejmowania się krytyką mediów.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA