fbTrack

Rząd PiS

Biogram Bartłomieja Misiewicza znika z Wikipedii

materiały prasowe
Kilka dni po umieszczeniu w Wikipedii biogramu rzecznika MON Bartłomieja Misiewicza, hasło dotyczące Misiewicza zniknęło z internetowej encyklopedii, ponieważ społeczność Wikipedii uznała, iż "nie jest on postacią encyklopedyczną".

Życiorys Misiewicza, o którym w ostatnich dniach było głośno w związku z wyznaczeniem go na członka rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej (jako pierwsza informowała o tym "Rzeczpospolita"), mimo że Misiewicz nie ma wyższego wykształcenia i nie mógł w związku z tym ukończyć kursu na członka rady nadzorczej.

Kontrowersje wzbudziło także przyznanie Misiewiczowi przez szefa MON Antoniego Macierewicza Złotego Medalu za Zasługi dla Obronności mimo zaledwie kilkumiesięcznego związku rzecznika z MON.

Biogram Misiewicza znikał z Wikipedii dwa razy. Najpierw tuż po umieszczeniu, kiedy usunięto go, ponieważ był pozbawiony jakichkolwiek odesłań do źródeł.

Gdy te się pojawiły, biogram powrócił, ale jednocześnie rozpoczęła się debata na temat tego, czy Misiewicz powinien mieć hasło w Wikipedii.

Jak mówi Krzysztof Machocki, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska w rozmowie z Wirtualnymi Mediami, "najczęściej takie hasło zgłasza się do poczekalni, gdzie społeczność decyduje, czy dana postać już jest encyklopedyczna i warto ją opisać w Wikipedii czy lepiej poczekać, aż czymś się zasłuży". Z- a każdym razem każdy może wziąć udział w takiej dyskusji, przedstawić swoje argumenty. Nie jest to głosowanie, liczy się siła argumentów - dodaje.

Ostatecznie biogram zniknął, ponieważ polska społeczność Wikipedii nie uznała Misiewicza za postać encyklopedyczną.

Źródło: Wirtualne Media

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL