fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

PAIIZ liczy na 38,5 tysiąca miejsc pracy

123RF
Motoryzacja oraz sektor badań i rozwoju to branże, które najmocniej przyciągają teraz do Polski zagranicznych inwestorów.

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych sfinalizowała w tym roku 56 inwestycji. Mają one przynieść gospodarce ponad 9 tys. nowych miejsc pracy, o 300 więcej niż przed rokiem. Najwięcej projektów przyniósł sektor badawczo-rozwojowy, następnie motoryzacyjny oraz branża nowoczesnych usług dla biznesu oraz ICT. Pod względem źródeł napływu inwestycji dominują Stany Zjednoczone, a także Niemcy.

Przeszło jedna trzecia zakończonych w tym roku inwestycji to efekt m.in. zagranicznych misji, w których uczestniczą przedstawiciele PAIIZ, regionów i specjalnych stref ekonomicznych. Podobny udział mają inwestorzy, którzy sami zgłosili się do Agencji. Z kolei 14 proc. sfinalizowanych projektów to reinwestycje obecnych już w Polsce firm.

W tym roku widoczna była pewna zmiana trendu w zakresie lokalizacji inwestycji. – Do gry wchodzi województwo opolskie. To efekt zeszłorocznej inwestycji Volkswagena i napływu poddostawców – powiedział Iwona Chojnowska-Hapon...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA