Unilever testuje czterodniowy tydzień pracy. Na razie w Nowej Zelandii

Unilever postanowił przetestować czterodniowy tydzień pracy. Z początku tylko w Nowej Zelandii, gdzie pracownicy będą mogli zdecydować, w które dni wolą pracować.

Aktualizacja: 03.12.2020 12:37 Publikacja: 03.12.2020 09:41

Unilever testuje czterodniowy tydzień pracy. Na razie w Nowej Zelandii

Foto: AFP

Koncern rozpoczął testowanie nowego systemu pracy na początku grudnia i zamierza sprawdzać go przez 12 miesięcy.

Czytaj także: Europejska lewica: Czas na czterodniowy tydzień pracy

W Nowej Zelandii Unilever zatrudnia w sumie 81 osób, którzy będą mogli pracować według skompresowanych harmonogramów za pełne wynagrodzenie, a naukowcy z University of Technology w Sydney w Australii będą monitorować eksperyment - informuje CNN. Jeśli okaże się, że testy przebiegły pomyślnie, to firma rozważy, czy zastosować rozwiązanie na całym świecie i na szerszą skalę.

„Mamy nadzieję, że proces ten doprowadzi do tego, że Unilever stanie się pierwszą globalną firmą, która zastosuje sposób pracy zapewniający namacalne korzyści dla pracowników i biznesu" – napisał Nick Bangs, dyrektor zarządzający Unilever Nowa Zelandia w specjalnym oświadczeniu. Zmiany w organizacji pracy na koncernie wymusiła m.in. pandemia koronawirusa, która wielu pracowników zmusiła do pracy zdalnej.

W 2018 roku nowozelandzka firma Perpetual Guardian, która zajmuje się umowami powierniczymi, testamentami i nieruchomościami, również postanowiła sprawdzić działanie czterodniowego tygodnia. Okazało się, że testy poszły tak dobrze, że wprowadziła czterodniowy i elastyczny tydzień pracy na stałe. Pracownicy sami mogą zadecydować w jakie dni będą pracować.

Nick Bangs powiedział lokalnym mediom, że koncern decydując się na eksperyment był inspirowany sukcesem Perpetual Guardian i wygląda na to, że dotychczasowe metody pracy są "przestarzałe" i nieefektywne. Podobnego zdania jest premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern, która uważa, że nowy system pracy może pomóc gospodarce wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

W zeszłym roku z powodzeniem czterodniowy tydzień pracy testował w Japonii Microsoft. a holding Nomura poinformował, że jego pracownicy mogą przejść dodatkowo na pracę zdalną, tak by 60 proc. czasu pracy spędzać poza biurem. W Niemczech szef związku zawodowego IG Metall uważa, że krótszy tydzień pracy może pomóc zwalczyć rosnące bezrobocie wywołane pandemią.

Koncern rozpoczął testowanie nowego systemu pracy na początku grudnia i zamierza sprawdzać go przez 12 miesięcy.

Czytaj także: Europejska lewica: Czas na czterodniowy tydzień pracy

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Najbardziej atrakcyjne branże dla polskich pracowników. Jest nowy lider
Rynek pracy
Coraz więcej ciekawych ofert pracy dla zewnętrznych pracowników
Rynek pracy
Chcemy zarabiać na Zachodzie, ale mieszkając w Polsce
Rynek pracy
Czterdziestolatkowie to najliczniejszy rocznik pracujących
Rynek pracy
Polacy nie boją się zwolnień. Bo wcale nie ma ich tak dużo