fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii najwyższe od 3 lat

Bezrobocie w Wielkiej Brytanii rośnie
AFP
W najgorszej sytuacji są osoby wchodzące na rynek pracy. Niestety, nie zapowiada się, by sytuacja się szybko poprawiła.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła do 4,5 procenta na koniec sierpnia. W ciągu trzech miesięcy bezrobocie wzrosło o 0,4 punktu procentowego. Tym samym stopa bezrobocia osiągnęła poziom najwyższy od 3 lat.

Według ONS (Office for National Statistics – Biuro Statystyczne) rośnie nadal stopa zwolnień pracowników. Liczba zwolnień jest najwyższa od 2009 roku i nie zapowiada się, by miało być lepiej. Rząd szykuje się bowiem do nałożenia surowych zasad lokalnych restrykcji przeciw pandemicznych, które mogą zmusić niektóre firmy do zamknięcia, a w efekcie większego bezrobocia.

W najgorszej sytuacji na rynku pracy są młodzi ludzie. Stopa bezrobocia w grupie wiekowej 16-24 wynosi 13,4 proc., przy ogólnym bezrobociu na poziomie 4,5 proc.

- Całkowite zatrudnienie spadło o około pół miliona od początku pandemii, ale niektóre grupy wydają się być bardziej dotknięte, szczególnie młodzi ludzie – mówił BBC Jonathan Athow z ONS.

Wskazywał on, że młodzi ludzie stanowią około 60 proc. zwolnionych. Znaczna część zwolnień dotyczyła takich sektorów gospodarki, jak szeroko pojęta turystyka oraz działów rekrutacji w firmach. Łącznie między czerwcem a sierpniem bez pracy pozostawało około 1,5 mln Brytyjczyków, a firmy zwolniły 227 tysięcy osób. Jednak liczba osób ubiegająca się o świadczenia związane z pracą wyniosła 2,7 mln (co daje wzrost o 1,5 mln od początku kryzysu w marcu).

Analitycy Citibanku sądzą, że najgorsze jeszcze przed Wielką Brytanią. Ich zdaniem, stopa bezrobocia w pierwszej połowie 2021 roku może sięgnąć poziomu 8,5 proc., najgorszego od początku lat 90. XX wieku.

- Od początku byłem szczery wobec ludzi, że niestety nie bylibyśmy w stanie uratować każdego miejsca pracy. Ale to nie są statystyki, to jest życie ludzi. Dlatego wysiłki dla ochrony jak największej liczby miejsc pracy i pomaganie w powrocie do zatrudnienia tym, którzy ją stracili, jest moim absolutnym priorytetem – komentował sytuację kanclerz skarbu Rishi Sunak.

Brytyjski rząd szykuje nowe działania dla tracących pracę. Mają to być praktyki zawodowe, staże, dodatkowe wsparcie w poszukiwaniu pracy oraz warty 2 mld funtów program Kickstart.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA